WI-44/2583/2013 - Zasady udzielania dotacji na uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2013 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach WI-44/2583/2013 Zasady udzielania dotacji na uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności

1. Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 2. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) przedszkola, o których mowa w ust. 1, otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkoli publicznych.

Przepisy nie stanowią od którego momentu zwiększona dotacja na dziecko niepełnosprawne przysługuje.

2. Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 3 ustawy szkoły, o których mowa w ust. 1, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku nieprowadzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Oznacza to, iż do podstawy ustalenia wysokości dotacji należy przyjąć średnią krajową kwoty subwencji otrzymywanej przez jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy nie stanowią, aby na dzieci niepełnosprawne w szkole publicznej dotacja naliczana była w sposób odrębny.

Opublikowano: www.kielce.rio.gov.pl