WI-44/1759/2011 - Możliwość zmiany umowy o zamówienie publiczne w związku ze zmianą stawki VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach WI-44/1759/2011 Możliwość zmiany umowy o zamówienie publiczne w związku ze zmianą stawki VAT.

W odpowiedzi na pismo z dnia 31 marca 2011 r. znak: GPI-III-7030/T/1/11 Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach informuje, że na stronie internetowej WWW. uzp.gov.pl zamieszczone została opinia prawna "Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego w związku z ustawową zmianą stawki podatku od towarów i usług". Wydana ona została w związku z treścią art. 144 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 40 ustawy z dnia 4 września 2005 roku o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1055).

Ww. ustawa weszła w życie z dniem 24 października 2005 roku. Zgodnie z art. 4 ust. 4 tej ustawy do określenia dopuszczalnych zmian umów w sprawach zamówień publicznych zawartych po tej dacie stosuje się nowe brzmienie art. 144 ust.! ustawy - Prawo zamówień publicznych.

Z przepisu tego wynika, że zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego jest dopuszczalna w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy zmiana umowy ma charakter nieistotny w stosunku do treści oferty. Po drugie gdy zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.

Z treści pisma Pana Wójta z dnia 31 marca 2011 r. oraz z informacji uzupełniających nadesłanych w dniu 13 kwietnia 2011 r. wynika, że w toku postępowania o zamówienie publiczne, w umowie zawartej z wykonawcą jak i w aneksie do tej umowy, w którym zmieniono datę zakończenia zadania nie przewidziano możliwości zmiany wartości przedmiotu umowy w związku ze zmianą stawki podatku VAT.

Z przywołanej wyżej opnii prawnej można jednak wysnuć wniosek, że w określonych warunkach faktycznych, zmiana stawki podatku VAT może być uznana za zmianę nieistotną w rozumieniu art. 144 ust. 1 Prawa zamówień publicznych (Patrz pkt V, VI i VII opinii). Co pozwala w drodze porozumienia stron dokonać zmiany umowy poprzez uwzględnienie podwyższenia stawki podatku VAT. Jednak w opisanej wyżej sytuacji (wobec braku odpowiednich zapisów w umowie) po stronie wykonawcy nie powstaje z tego tytułu roszczenie możliwe do dochodzenia na drodze postępowania sądowego.

Opublikowano: www.kielce.rio.gov.pl