WF-II-3120/T/75/2008 - Pełnomocnictwo złożone komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym a opłata skarbowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2008 r. Urząd Miejski w Gdańsku WF-II-3120/T/75/2008 Pełnomocnictwo złożone komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym a opłata skarbowa.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA

PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 12 § 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.)

postanawia:

uznać za nieprawidłowe stanowisko wskazane we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego złożonym przez Pana, ........... w dniu 14 lutego 2008 r. zgodnie, z którym złożenie komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym dokumentu pełnomocnictwa (pełnomocnictwo ogólne lub szczególne do danej sprawy) nie podlega opłacie skarbowej, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 16 listopada o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).

UZASADNIENIE

Wnioskodawca radca prawny Pan, ........... wystąpił o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustawy z dnia 16 listopada o opłacie skarbowej. Stanął on na stanowisku, że w świetle art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej złożenie w postępowaniu egzekucyjnym dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo ogólne lub szczególne do danej sprawy) nie jest objęte zakresem przedmiotowym ww. ustawy, a za tym nie podlega opłacie skarbowej. Zdaniem wnioskodawcy oznacza to, że radca prawny ani jego mocodawca nie mają obowiązku opłacać od złożenia takiego dokumentu u Komornika opłaty skarbowej.

Ponadto, wnioskodawca powołując się na treść art. 1 ust. 1 pkt 2) ustawy o opłacie skarbowej, który brzmi: "opłacie skarbowej podlega [...] złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym" stoi na stanowisku, że taka regulacja wyłącza spod ustawy pełnomocnictwa składane w postępowaniu egzekucyjnym do komornika, ponieważ nie został on umieszczony w katalogu podmiotów wskazanych w przepisie. Argumentami przemawiającymi za słusznością powyższej opinii wnioskodawcy maja być: założenie o racjonalności ustawodawcy pozwalające przyjąć, że uchwalając ustawę o opłacie skarbowej prawodawca musiał wiedzieć, że postępowanie przed komornikiem nie jest " sprawą z zakresu administracji publicznej" ani "sprawą w postępowaniu sądowym" oraz przyjęta w prawie podatkowym zasada in dubio pro tributario (wszelkie niejasności należy tłumaczyć na korzyść podatnika), z której wynika, że fundamentalną zasadą prawa podatkowego w demokratycznym państwie prawa jest to, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca.

Po dokonaniu analizy obowiązujących w przedmiotowym zakresie przepisów prawa, w szczególności ustawy o opłacie skarbowej tutejszy organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ nie podzielił opinii wnioskującego, iż złożenie komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa nie podlega opłacie skarbowej.

W myśl postanowień art. 1 Kodeku postępowania cywilnego (dalej "k.p.c."), kodeks ten normuje postępowanie sądowe w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach, do których przepisy tego Kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych (sprawy cywilne) oraz z uwagi na lokalizację przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego w Części trzeciej k.p.c., za zasadne należy uznać stwierdzenie, iż wbrew opinii wnioskodawcy także postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem sadowym. Z przepisu art. 758 k.p.c. wynika, że sprawy egzekucyjne nalezą do zakresu działań sądów rejonowych i komorników. Przepis art. 758 k.p.c. nie określa jednak, co oznacza pojecie "sprawa egzekucyjna". Mając jednakże na uwadze cytowany wyżej art. 1 k.p.c. stwierdzić należy, iż "sprawa egzekucyjna" w znaczeniu art. 758 k.p.c. będzie w zasadzie każda sprawa z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, gospodarczego oraz prawa pracy, jak również sprawa z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz inne sprawy, do których stosuje się kodeks postępowania cywilnego, w których zostały wydane tytuły egzekucyjne (art. 777 k.p.c.) w celu przymusowego ich wykonania. A zatem, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej złożenie komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa będzie objęte zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej i jako takie podlegać będzie opłacie skarbowej. Powyższa interpretacja nie jest zatem niezgodna z przywoływaną wcześniej fundamentalną zasadą prawa podatkowego, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca.".

Na poparcie powyższej opinii trzeba także przytoczyć stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych zaprezentowane w piśmie z dnia 29 marca 2007 r. znak PL-835/59/JB/07/153 do [...] w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictw w postępowaniu sądowym, w tym egzekucyjnym, gdzie stwierdził, że:

"jeżeli pełnomocnictwo procesowe zostało złożone w postępowaniu rozpoznawczym przed sądem, obejmuje ono także umocowanie do reprezentacji w postępowaniu egzekucyjnym, chyba, że uprawnienie to wyłączono w jego treści.

Oznacza to, że nie jest konieczne złożenie nowego pełnomocnictwa w postępowaniu egzekucyjnym, a złożenie przez pełnomocnika jego kopii lub drugiego egzemplarza tego samego pełnomocnictwa w tym postępowaniu należy traktować jedynie jako informację dla organu egzekucyjnego, a nie nowe pełnomocnictwo. W konsekwencji, złożenie kopii pełnomocnictwa w postępowaniu egzekucyjnym nie implikuje ponownego obowiązku zapłaty opłaty skarbowej, jeżeli oryginał tego dokumentu lub uwierzytelniony odpis został złożony przy pierwszej czynności procesowej do akt sprawy i dokonano stosownej zapłaty opłaty skarbowej od tego dokumentu."

Ze względów, o których mowa w cytowanym powyżej piśmie nie podlega zatem ponownej opłacie skarbowej w postępowaniu egzekucyjnym pełnomocnictwo dla tego samego pełnomocnika, złożone i prawidłowo opłacone na etapie postępowania rozpoznawczego, jako pełnomocnictwo "podążające za tą sama sprawą". Jednakże, złożenie pełnomocnictwa komornikowi w postępowaniu egzekucyjnym przez pełnomocnika w przypadku, gdy w postępowaniu rozpoznawczym nie ustanowiono pełnomocnika lub przez pełnomocnika, który nie reprezentował mocodawcy w postępowaniu rozpoznawczym, co de facto oznacza, iż jest to pierwsze pełnomocnictwo w sprawie, podlega opłacie skarbowej w wysokości 17,00 zł zgodnie z częścią IV załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszej interpretacji wnioskodawcy przysługuje w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gdańsku, za pośrednictwem organu, który niniejszą interpretację wydał.

Opublikowano: www.gdansk.pl