Wady dotyczące wejścia w życie uchwał stanowiących prawo miejscowe.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku Wady dotyczące wejścia w życie uchwał stanowiących prawo miejscowe.

W uchwałach stanowiących prawo miejscowe jednostek samorządu terytorialnego pojawiają się wadliwe zapisy określające ich wejście w życie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. z 2007 r. Dz. U. Nr 68, poz. 449 z późn. zm.) akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Wyjątek od tej reguły przewidziany został w art. 5 tej ustawy, wedle którego przepisy art. 4 nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

Powyższe normy prawne jednoznacznie wskazują ogólną zasadę według której powinny wchodzić w życie przepisy prawa miejscowego jednostek samorządu terytorialnego oraz wyjątek od tej zasady, który wystąpić może jedynie w przypadku, gdy nie stoją temu na przeszkodzie zasady demokratycznego państwa prawnego. Wymaga to jednak szczególnie dogłębnego i starannego uzasadnienia braku tych przeszkód.

Jeżeli uchwała stanowiąca prawo miejscowe zawiera regulację sprzeczną z art. 4 ust. 1 powyższej ustawy oraz nie spełniającą wymogów określonych w jej art. 5, konieczne jest stwierdzenie nieważności takiej regulacji. Istotne przy tym jest, iż w takiej sytuacji konieczność pozbawienia mocy obowiązującej dotyczy jedynie wadliwie skonstruowanej normy, a nie całej uchwały. Brak stosownej w tym zakresie regulacji zostaje bowiem niejako zastąpiony treścią art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.

Jest to istotna zmiana w dotychczasowej praktyce Kolegium RIO w Gdańsku, które postanowiło podzielić argumentację zawartą w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14.06.2011r. (sygn. akt II GSK 632/10) oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12.02.2010r. (sygn. akt I SA/Lu 23/10).

Opublikowano: www.bip.gdansk.rio.gov.pl