WA-0250/89/12 - Stosowanie ustawy o finansach publicznych w przedmiocie możliwości udzielenia z budżetu j.s.t. dotacji dla uczelni

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 września 2012 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach WA-0250/89/12 Stosowanie ustawy o finansach publicznych w przedmiocie możliwości udzielenia z budżetu j.s.t. dotacji dla uczelni

W odpowiedzi na wniosek z dnia 14 sierpnia br., w sprawie udzielenia wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych w przedmiocie możliwości udzielenia z budżetu j.s.t dotacji dla uczelni informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach w przedmiotowej sprawie przyjęła stanowisko, w myśl którego przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) kreują uprawnienie dla jednostek samorządu terytorialnego (lub ich związków) do udzielenia z budżetu uczelniom zarówno dotacji celowych jak i podmiotowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 94 ust. 6 ww. ustawy, uczelnia może otrzymywać inne środki finansowe z budżetu państwa oraz budżetów j.s.t lub ich związków, przy czym z budżetów tych jednostek i ich związków może otrzymywać także dotacje celowe na zadania, o których mowa w ust. 1, jeżeli dotowane zadanie jest związane z zadaniami własnymi jednostek samorządu terytorialnego.

Jednocześnie w myśl art. 94c ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, środki finansowe przyznawane na finansowanie zadań, określonych w art. 94 ust. 1 pkt 1-9 i 11 tej ustawy są przekazywane w formie dotacji podmiotowej, a środki finansowe na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji, a także zakupów środków trwałych służących kształceniu studentów i doktorantów, będących osobami niepełnosprawnymi, określone w art. 94 ust. 1 pkt 10 cytowanej wyżej ustawy, są przekazywane w formie dotacji celowej. Interpretacja powyższych przepisów, zdaniem tut. Izby pozwala przyjąć, że jedynie dla udzielanych z budżetów j.s.t. oraz ich związków dotacji na zadania inwestycyjne uczelni wynikające z art. 94 ust. 1 pkt 10 ustawy o szkolnictwie wyższym wymuszona została forma dotacji celowej. W przypadku pozostałych zadań wymienionych w art. 94 ust. 1 ww. ustawy dopuszczalna jest zarówno forma dotacji podmiotowej jak i celowej.

W sytuacji udzielenia uczelni dotacji celowej musi zostać spełniony warunek wystąpienia związku pomiędzy dotowanym zadaniem uczelni, a jakimikolwiek zadaniami własnymi j.s.t. Zadania własne j.s.t. wymienione są zarówno w ustawach ustrojowych (ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa) jak również w ustawach szczególnych. Wskazanie w sposób ogólny przez ustawodawcę na charakter takiego związku zadań powoduje, że każdy przypadek należy oceniać indywidualnie.

Jednocześnie zauważyć należy, że ustawa o szkolnictwie wyższym nie wskazuje trybu udzielenia, przekazywania, rozliczania i zwrotu ww. dotacji. Przyjąć w związku z tym należy, że w przypadku udzielania dotacji celowych znajdą tu zastosowanie przepisy ogólne, określone w art. 250 i nast. ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). Tryb udzielenia, przekazywania i rozliczenia dotacji podmiotowych, które zgodnie z treścią art. 131 ustawy o finansach publicznych obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie międzynarodowej, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej winien natomiast wynikać z treści umowy zawartej pomiędzy organem wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego a beneficjentem dotacji, natomiast do ich ewentualnego zwrotu należy również stosować art. 251-252 ustawy o finansach publicznych.

Opublikowano: www.katowice.rio.gov.pl