VI/443-289/06/MS - Czy w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT są zwolnione od podatku od towarów i usług również opłaty w odniesieniu do części lokali mieszkalnych wykorzystywanych przez członków spółdzielni do prowadzenia działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 grudnia 2006 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku VI/443-289/06/MS Czy w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT są zwolnione od podatku od towarów i usług również opłaty w odniesieniu do części lokali mieszkalnych wykorzystywanych przez członków spółdzielni do prowadzenia działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14 września 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18 września 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania opłat eksploatacyjnych oraz związanych z utrzymaniem nieruchomości w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe

w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik - spółdzielnia mieszkaniowa - obciąża członków opłatami eksploatacyjnymi oraz związanymi z utrzymaniem nieruchomości. W niektórych przypadkach członkowie w lokalach mieszkalnych prowadzą również działalność gospodarczą. W tym celu wykorzystują np. jeden pokój, bądź pokój i przedpokój. Jednakże w powyższych przypadkach funkcja lokalu nie ulega zmianie - nadal jest to lokal mieszkalny. Dotychczas Podatnik naliczał od tych opłat (w odniesieniu do części lokali wykorzystywanej na działalność gospodarczą) podatek VAT.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się o rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących możliwości zastosowania - w stosunku do przedmiotowych opłat - zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika na podstawie przywołanego wyżej przepisu zasadne jest zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług - również w odniesieniu do części lokali mieszkalnych wykorzystywanych przez członków spółdzielni do prowadzenia działalności gospodarczej. W opinii Podatnika na powyższe wpływa fakt, iż osoby te są członkami, na rzecz których spółdzielnia - jako administrator mieszkań - wykonuje czynności, z tytułu których pobierane są opłaty eksploatacyjne oraz związane z utrzymaniem nieruchomości.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik - spółdzielnia mieszkaniowa - obciąża członków, którzy w lokalach mieszkalnych prowadzą również działalność gospodarczą, opłatami eksploatacyjnymi oraz związanymi z utrzymaniem nieruchomości.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 11 zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W przywołanej w poprzednim akapicie ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.) w art. 4 ust. 1 oraz ust. 2 określono m.in., iż członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali lub będący właścicielami lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali lub nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.

W świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż czynności, z tytułu których Podatnik pobiera opłaty eksploatacyjne oraz związane z utrzymaniem nieruchomości - jako wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT - są zwolnione od podatku od towarów i usług z uwagi na fakt spełnienia przesłanek w przepisie tym wymienionych. Tut. Organ nadmienia, iż na niniejsze rozstrzygnięcie nie ma wpływu kwestia wykorzystywania części przedmiotowych lokali mieszkalnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl