USX-443-P/60/06 - Udostępnianie wykładu akademickiego a zwolnienie z podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Żarach USX-443-P/60/06 Udostępnianie wykładu akademickiego a zwolnienie z podatku VAT.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach działając na podstawie art. 14a i 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku, złożonego przez panią X, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyraża stanowisko, iż świadczone przez podatniczkę usługi edukacyjne, polegające na organizacji i udostępnianiu wykładu akademickiego studentom WSSE w Warszawie w ramach współpracy z Fundacją Innowacja w Warszawie są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (pomimo przekroczenia obrotów na poziomie 10.000 EURO), zatem stanowisko podatniczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą o charakterze edukacyjnym od 18 grudnia 2002 r. Edukacja prowadzona jest na dwóch poziomach: w formie kursowej (szkolenia pracowników i właścicieli firm, osób bezrobotnych itp.) oraz w formie współpracy z Fundacją Innowacja w Warszawie, polegającej na tworzeniu warunków uczestnictwa w telewizyjnych wykładach akademickich (wykład interaktywny "na żywo") studentom studiów eksternistycznych Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie zamieszkującym w Lubsku.

Pismem z dnia 18 sierpnia 2006 r., podatniczka zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z wnioskiem o wyjaśnienie następujących wątpliwości: Czy pomimo przekroczenia obrotów na poziomie 10.000 EURO podatniczka jest obowiązana do naliczania podatku VAT z tytułu działalności edukacyjnej polegającej na udostępnianiu wykładu akademickiego studentom WSSE w Warszawie w ramach współpracy z Fundacją Innowacja w Warszawie? Zdaniem podatniczki ww. usługa edukacyjna powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z brzmieniem pkt 7 załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ jest to czynność edukacyjna wykorzystująca w procesie edukacji nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, polegająca na tym że cyt.:" żywy wykład transmitowany z Warszawy konsumowany jest w Lubsku, a jego końcowym produktem są uzyskane przez słuchaczy kwalifikacje".

Do przedmiotowego wniosku podatniczka dołączyła ponadto wniosek z dnia 24 kwietnia 2006 r., Nr I/WUS/1/2006 o wydanie opinii klasyfikacyjnej, skierowany do Urzędu Statystycznego w Łodzi - ośrodek interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych oraz opinię ww. urzędu z dnia 15 maja 2006 r., Nr OK-5672/KU-2435/2006.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach wyjaśnia: zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim r. podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Artykuł 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi natomiast, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zatem zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług lub też zwolnienie z tego podatku uzależnione jest od prawidłowego zakwalifikowania usługi.

Według opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 15 maja 2006 r. znak: OK-5672/KU-2435/2006, usługi polegające na organizacji i udostępnianiu wykładu transmitowanego przez telewizję interaktywną sklasyfikowane zostały w grupowaniu: PKWiU 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W powołanym załączniku w poz. 7 ustawodawca umieścił usługi w zakresie edukacji ex 80 (symbol PKWiU).

Zatem zdaniem tut. organu, świadczone przez podatniczkę usługi, polegające na udostępnianiu wykładu akademickiego studentom WSSE w Warszawie w ramach współpracy z Fundacją Innowacja w Warszawie sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi w grupowaniu PKWiU 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia" mieszczą się w dziale 80 - usługi w zakresie edukacji, a więc korzystają z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zaznaczyć więc należy, iż w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży opodatkowanej uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego (10.000 euro), podatniczka nie jest zobligowana do naliczania podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia ww. usług.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia oraz w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl