USX-443/11/03 - Faktura jako zwrotu podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2003 r. Urząd Skarbowy w Żarach USX-443/11/03 Faktura jako zwrotu podatku naliczonego

W odpowiedzi na pismo z dnia 26 lutego 2003 r. /data wpływu 28 lutego 2003 r./ Urząd Skarbowy w Żarach, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), informuje:

Z treści ww. pism wynika, że sp. j. \"B.\" dokonuje zakupu bawełny i przędzy na podstawie faktur zakupu z adnotacją o treści cyt. "sprzedawca zastrzega sobie własność towaru aż do czasu uiszczenia pełnej zapłaty przez kupującego". Terminy płatności wynoszą przy tym do 60 dni od daty sprzedaży. Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w wyżej przedstawionym stanie faktycznym można odliczyć podatek naliczony na fakturze zawierającej ww. adnotację przed terminem zapłaty. Zdaniem Spółki odliczenie podatku VAT powinno być możliwe przed terminem zapłaty faktury. Ustosunkowując się do stanowiska przedstawionego przez podatnika Urząd Skarbowy w Żarach informuje:

W myśl przepisu art. 353 § 1 k.c. przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Sprzedaż połączona z elementem kredytowym, tj. gdy zapłata całości lub części ceny ma nastąpić w przyszłości może być powiązana z zastrzeżeniem, że własność rzeczy przejdzie na kupującego dopiero po zapłaceniu całej ceny. Według kodeksu cywilnego zastrzeżenie prawa własności rzeczy przez sprzedawcę aż do momentu całkowitego uiszczenia ceny kupna traktuje się, w razie wątpliwości, jako sprzedaż dokonaną pod warunkiem zawieszającym (art. 589 k.c.). Ziszczenie się warunku powoduje z mocy samego prawa przejście własności rzeczy na kupującego.

Gdyby zatem nie zastrzeżenie własności sprzedanej rzeczy, umowa sprzedaży ruchomości oznaczonej co do tożsamości przeniosłaby jej własność na kupującego z chwilą zawarcia umowy, w wypadku zaś umowy sprzedaży ruchomości oznaczonych co do gatunku, własność tych rzeczy przeszłaby na kupującego z chwilą przeniesienia na niego ich posiadania - art. 155 § 2, tzn. wydania mu ich - art. 348 k.c.

Mimo ww. zastrzeżenia umieszczonego na fakturach VAT zawarta umowa sprzedaży zachowuje nadal charakter umowy o podwójnym skutku obligacyjno-rzeczowym i jeżeli nic więcej nie wynika z treści czynności, umowa sprzedaży pozostaje umową bezwarunkową, warunek dotyczy bowiem jedynie skutku rzeczowego. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Podatnik ma więc prawo do skorzystania z uprawnienia wymienionego w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z zasadami zawartymi w art. 19 ust. 3 i 3a ww. ustawy, ponieważ w przypadku zawarcia umowy sprzedaży, późniejsza realizacja skutku rzeczowego pozostanie bez wpływu na moment odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto tut. Urząd informuje, iż w przypadku, gdy na podstawie złożonej deklaracji VAT-7 podatnik ubiegałby się o zwrot różnicy podatku VAT, to zgodnie z art. 21 ust. 2a cyt. ustawy z 8 stycznia 1993 r. kwota zwrotu różnicy podatku nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane, oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl