Ustalenie wartości początkowej środków trwałych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Ustalenie wartości początkowej środków trwałych

Pytanie:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania centrum handlowym. Podstawową formą prowadzonej działalności będzie wynajem powierzchni użytkowej. Centrum zostało wybudowane przez inwestora, a jego budowa została sfinansowana ze środków podchodzących z zaciągniętych przez inwestora kredytów bankowych. W 2003 r. w związku z wymogami związanymi z uzyskiwaniem nowego kredytu refinansowego dla zrealizowanej inwestycji dotychczasowy inwestor wniesie aportem całość prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej do spółki. Przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W skład przedsiębiorstwa mającego zostać wniesionym aportem wchodzi nieruchomość gruntowa oraz budynek, wszystkie ruchomości położone w obrębie centrum, w tym wyposażenie biura i sprzęt komputerowy oraz wszystkie inne składniki majątkowe, jak też prawa i zobowiązania dotychczasowego inwestora (w tym zobowiązania z tytułu ww. kredytów bankowych). Wartość rynkowa wnoszonych w ramach przedsiębiorstwa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz innych składników aktywów będzie określona na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnych ekspertów. W zamian za wniesiony aport spółka wyda udziały o określonej wartości nominalnej, która będzie równa różnicy między wartością rynkową składników aktywów określona na podstawie wyceny niezależnych rzeczoznawców a wartością przejętych w ramach przedsiębiorstwa zobowiązań z tytułu kredytów bankowych. Jak należy ustalić wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych do spółki?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, z dnia wniesienia do spółki.

W myśl art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych - oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 i 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

- suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

- różnica pomiędzy ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów, a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W świetle stanu faktycznego przedstawionego w cytowanym na wstępie piśmie, przytoczone powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl