Ustalenie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce obywatela Republiki Białorusi wykonującego umowę o świadczenie usług na obszarze Unii Europejskiej, w tym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a także na terenie Białorusi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 stycznia 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Ustalenie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce obywatela Republiki Białorusi wykonującego umowę o świadczenie usług na obszarze Unii Europejskiej, w tym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a także na terenie Białorusi.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 4 grudnia 2008 r. (uzupełnionym w dniu 16 grudnia 2008 r.) przez firmę (...) dotyczące ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce obywatela Republiki Białorusi wykonującego umowę o świadczenie usług na obszarze Unii Europejskiej, w tym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a także na terenie Białorusi.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 grudnia 2008 r. firma (...) zwróciła się do (...) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii ustalenia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne obywatela Republiki Białorusi nie prowadzącego działalności gospodarczej, który wykonuje usługi marketingowe na terytorium Unii Europejskiej, w tym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a także Republiki Białorusi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że firma (...) jako przedsiębiorca ma zamiar zawrzeć z obywatelem Republiki Białorusi umowę o świadczenie usług marketingowych. Zgodnie z postanowieniami takiej umowy usługobiorca byłby zobowiązany do świadczenia tych usług na obszarze Unii Europejskiej, w tym Rzeczypospolitej Polskiej, a także poza jej obszarem, to jest na terenie Republiki Białorusi, przy czym zasadniczym miejscem wykonywania obowiązków byłaby Polska. Na terenie Polski usługobiorca składałby raporty z realizacji nałożonych zadań.

Zdaniem przedsiębiorcy obywatel Republiki Białorusi nie prowadzący działalności gospodarczej świadczący usługi o charakterze marketingowym na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz przedsiębiorcy na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej w Polsce, zgodnie, z którą będzie świadczył pracę na obszarze Rzeczypospolitej, a także na terenie poza Unią, tj. na terenie Republiki Białorusi, podlega polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje.

W świetle przepisów art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 3 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), osoby, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu (jeżeli wykonują pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności usługodawcy) oraz wniosek dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu istotny dla objęcia ubezpieczeniami społecznymi jest fakt zawarcia z polskim podmiotem umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz wykonywanie pracy w ramach tej umowy na obszarze Polski.

Z powyższego wynika, że polskim przepisom o ubezpieczeniach społecznych podlegają również cudzoziemcy zatrudnieni przez polskie podmioty, jeśli miejsce wykonywania ich pracy określono na terytorium Polski, elementem zasadniczym, decydującym o objęciu ubezpieczeniami społecznymi w Polsce jest miejsce wykonywania pracy.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że miejscem świadczenia usług przez obywatela Republiki Białorusi będzie obszar Unii Europejskiej oraz obszar poza nią, to jest obszar Republiki Białorusi, przy czym zasadniczym miejscem świadczenia usług będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W piśmie z dnia 16 grudnia 2008 r. uzupełniającym wniosek w sprawie wydania interpretacji Oddział został poinformowany, że osoby będące obywatelami Białorusi nie zamieszkują legalnie na terytorium Polski, co oznacza, że nie mają do nich zastosowania przepisy unijne określone w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 859/2003 z dnia 14 maja 2003 r., które rozszerzyło stosowanie zasad koordynacji przewidzianych w przepisach Rozporządzenia (EWG) 1408/71 i nr 574/72 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami wyłącznie ze względu na ich obywatelstwo, a spełniają pozostałe przesłanki przewidziane w tych rozporządzeniach pod warunkiem, że zamieszkują legalnie na terytorium Wspólnoty.

Ponadto Oddział informuje, że niezależnie od obowiązku polegania polskim ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia tych osób w Polsce osoby te mogą podlegać ubezpieczeniom w państwie wykonywania pracy po spełnieniu stosownych w tym zakresie warunków.

W konsekwencji powyższego Oddział, potwierdza stanowisko Państwa przekazane we wniosku, że obywatel Republiki Białorusi, który będzie wykonywał usługi marketingowe na obszarze Unii Europejskiej oraz poza nią, tj. obszarze Republiki Białorusi, przy czym zasadniczym miejscem świadczenia usług będzie teren Rzeczypospolitej Polskiej, będzie obowiązkowo podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie wnosi się na piśmie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...) pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl