USPDII/145-1/8/2/06 - Diety dla pracownika przebywającego czasowo za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Lubinie USPDII/145-1/8/2/06 Diety dla pracownika przebywającego czasowo za granicą.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w 2004 r. zawarł umowę o pracę, gdzie pracodawca jako miejsce wykonywania pracy wskazał Demokratyczną Republikę Congo. Umowa ta została zawarta na czas określony. W ramach przyznanego wynagrodzenia podatnik otrzymuje między innymi diety za każdy dzień pobytu za granicą w wysokości wynikającej z Zarządzenia MPiPS z dnia 3 lipca 1998 r. (Dz. U. z 1998 r. nr 89, poz. 568 ze zm.). Podatnik nie potwierdził, że do pracy za granicą skierowany jest w ramach podróży służbowej. Zdaniem podatnika wszystkie otrzymane diety są objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wyjaśnienia pojęcia podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 77 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), gdzie pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. I tak dla definicji podróży służbowej istotne jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibą pracodawcy. Jeżeli więc pracownik wykonuje zadanie poza stałym miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę, przysługujące mu z tytułu podróży służbowej diety i inne należności będą podlegały zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odmienną sytuację reguluje przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym wykonywana była praca. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Przepis ten dotyczy pracowników czasowo przebywających za granicą, tj. takich których stałe miejsce wykonywania pracy, zgodnie z umową o pracę, znajduje się za granicą.

Z przytoczonego stanu faktycznego oraz przedłożonej umowy wynika, że miejscem Pana pracy jest Congo. Tym samym zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym zwolnieniu podlegają dochody nieprzekraczające rocznie równowartości trzydziestu diet (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/30