USPDI/415-48/04 - Opodatkowanie sprzedaży towarów ujętych w remanencie likwidacyjnym, dokonanej po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Legnicy USPDI/415-48/04 Opodatkowanie sprzedaży towarów ujętych w remanencie likwidacyjnym, dokonanej po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Likwidując działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest zobowiązany uwzględnić uregulowania wynikające z przepisów ww. ustawy.

Przepisy art. 20 cyt. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. stanowią o potrzebie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o fakcie likwidacji działalności, a ponadto konieczności:

1)

sporządzenia (na dzień likwidacji działalności):

a)

spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów (w tej sytuacji będzie to tzw. remanent likwidacyjny),

b)

spisu rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością niebędących środkami trwałymi (wyposażenie),

2)

wpisania do ewidencji przychodów spisu z natury:

-

według poszczególnych rodzajów jego składników lub

-

w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników; wówczas zestawienie to należy przechowywać łącznie z ewidencją.

W związku z tym, że likwidacja działalności wiąże się z zamknięciem ewidencji przychodów, spis z natury sporządzony na dzień likwidacji będzie stanowił ostatnią pozycję w tej ewidencji. Przy czym jego wartości nie należy sumować z przychodami wynikającymi z ewidencji.

W przypadku sprzedaży towarów ujętych w spisie likwidacyjnym podatnik, który opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym, obowiązany jest do zapłacenia należnego podatku dochodowego według takiej stawki, jaką opłacał przed likwidacją. Przy sprzedaży podatnik może posłużyć się pieczęcią zakładu z dopiskiem "w likwidacji", a na sprzedaż wystawić takie same dokumenty, jak gdyby dochodziło do niej w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednocześnie zgodnie z art. 87 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawiać rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonania usługi.

Tak więc, jeżeli podatnik prowadził działalność handlową, którą następnie zlikwidował i dokona sprzedaży towarów handlowych już po likwidacji, to obowiązany jest do zapłacenia od uzyskanego przychodu ryczałtu wg stawki 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) powołanej wyżej ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Natomiast w przypadku uzyskanej prowizji przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisowej, przychód ten będzie opodatkowany wg stawki ryczałtu 8,5% - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl