USOPV-423/2a/2004 - Wydatki poniesione przez spółkę z o.o. w organizacji, a koszty uzyskana przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach USOPV-423/2a/2004 Wydatki poniesione przez spółkę z o.o. w organizacji, a koszty uzyskana przychodów

Pytanie podatnika

Czy niżej wymienione wydatki poniesione przez Spółkę z o. o. w organizacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

- opłaty dotyczące rejestracji spółki

- remont pomieszczeń

- zakup materiałów biurowych

Odpowiedź

Na podstawie art. 14a § 1 organ dodatkowy udzielił pisemnej informacji Spółce w organizacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W nawiązaniu do ww. informacji Jednostka pismem przedstawiła wydatki, które poniosła w okresie 1 grudnia 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. i zwróciła się z zapytaniem, czy dokonała zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych właściwego zarachowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów:

Organ podatkowy poinformował spółkę, iż przy zarachowaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy kierować się zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 176, z późn. zm.), oraz zasadą, iż wydatki związane z założeniem spółki nie będą pokrywane z otrzymanych przez zawiązaną spółkę wpłat na kapitał zakładowy.

Natomiast, jeżeli chodzi o przedstawioną przez Spółkę kwalifikację poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, organ podziela wyrażone stanowisko Jednostki, pod warunkiem, że kwalifikował te wydatki zgodnie z ww. zasadami, co dotyczy:

poniesionych wydatków z tytułu rejestracji Sp. z o.o. w organizacji takich jak: np. opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym, opłaty skarbowe od czynności cywilno - prawnych, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Koszty założenia spółki z o.o. przed czy po jej zarejestrowaniu nie mogą być pokrywane z wpłat na kapitał zakładowy. Wydatki związane z założeniem spółki kapitałowej stanowić będą u wspólników "wydatki na objęcie udziałów", które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia takich udziałów.

poniesionych wydatków na remont pomieszczeń wynajętych przez Sp. z o.o. w organizacji.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy za koszt, uzyskania przychodu nie uważa się wydatków poniesionych na ulepszenie przez które dla celów podatkowych rozumie się przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adoptację lub modernizację środków trwałych, które zgodnie z odrębnymi przepisami powiększają wartość tych środków stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych.

A zatem jeżeli nie nastąpi zwiększenie wartości użytkowej budynku a w konsekwencji wartości początkowej, wydatki na remont, pod warunkiem, że mają związek z funkcjonowaniem firmy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

poniesionych wydatków na zakup materiałów biurowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zarachowane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem że mają związek z prowadzona działalnością gospodarczą.

A zatem zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów spółki z o.o. w organizacji, jak u każdego podatnika wymienionego w art. 1 tej ustawy będą wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą której celem jest osiągnięcie przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także podkreślić by określony wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów podatnik musi ten wydatek prawidłowo udokumentować (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych).

Spółka powinna także kierować się zasadą wynikająca z przepisów prawa handlowego, że koszty założenia spółki kapitałowej nie mogą być pokrywane z wpłat na kapitał zakładowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl