USIII/2-443/199/27/J/2007 - Stawka VAT dla dostawy garaży lub miejsc postojowych wraz z lokalem mieszkalnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim USIII/2-443/199/27/J/2007 Stawka VAT dla dostawy garaży lub miejsc postojowych wraz z lokalem mieszkalnym.

W dniu 2 kwietnia 2007 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie zastosowania stawki podatku VAT na sprzedaż garaży lub miejsc postojowych wraz z lokalem mieszkalnym. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 kwietnia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się budową i sprzedażą lokali mieszkalnych w budynkach zakwalifikowanych według PKOB jako dwumieszkaniowe lub wielomieszkaniowe. Spółka sprzedając lokale mieszkalne z pomieszczeniami przynależnymi (komórkami) stosuje 7% stawkę VAT, opierając się na kwalifikacji statystycznej PKOB zaliczającej sprzedawane obiekty do grupy 112. Niektórzy klienci zakupują wraz z mieszkaniem inne pomieszczenia przynależne (tj. garaże oraz miejsca postojowe), które znajdują się w integralnej części budynku. W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem:

-

czy garaż albo miejsce postojowe powinno być potraktowane jako obiekt budownictwa mieszkalnego, lub jego część, a tym samym winna być zastosowana obniżona stawka VAT do ich sprzedaży?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż garaży lub miejsca postojowego, które są sprzedawane wraz z lokalem mieszkalnym winno być traktowane jako obiekt budownictwa mieszkaniowego lub jego część, a zatem przy ich sprzedaży winna być zastosowana obniżona stawka podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego, to rozumie się przez to, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

-

111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

-

112 - Budynki mieszkalne o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

-

ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc się do przestawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim stwierdza, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dostawa garaży i miejsc postojowych nie korzysta z preferencji w postaci obniżonej stawki VAT. Garaże traktowane są bowiem jako lokal użytkowy, ponieważ nie służą zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podstawową o której mowa art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT, tj. 22%.

Reasumując, zgodnie z ww. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług dostawa lokali mieszkalnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega do dnia 31 grudnia 2007 r. opodatkowaniu stawką 7%, natomiast dostawa miejsc postojowych i garaży wybudowanych w ramach budownictwa mieszkaniowego znajdujących się w podziemiach budynków wielomieszkaniowych podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Wobec powyższego, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko dotyczące zastosowania 7% stawki podatku VAT na sprzedaż garaży lub miejsc postojowych łącznie z mieszkaniem uznaje się - za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl