USII/443-64/04 - Użyczenie części szkolnego korytarza na rzecz Szkolnej Kasy Oszczędnościowej - wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Bartoszycach USII/443-64/04 Użyczenie części szkolnego korytarza na rzecz Szkolnej Kasy Oszczędnościowej - wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy użyczenie części korytarza dla Szkolnej Kasy Oszczędnościowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Odpowiedź

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, w odpowiedzi na pismo z dnia 4 października 2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT użyczenia części korytarza dla Szkolnej Kasy Oszczędnościowej, wyjaśnia:

Gimnazjum w O. chce zawrzeć umowę ze Szkolną Kasą Oszczędnościową o użyczenie pomieszczenia lub części korytarza szkolnego w celu rozprowadzania bułek, zeszytów i innych artykułów szkolnych. Obrót Gimnazjum przekroczył 45.700 zł, jednak placówka jest zwolniona przedmiotowo z podatku VAT, ponieważ prowadzi tylko usługę edukacyjną.

Gimnazjum uważa, że użyczenie części korytarza dla Szkolnej Kasy Oszczędnościowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną art. 710-719 k.c. Jest to umowa, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy:

- oddanie rzeczy do używania na pewien czas,

- nieodpłatność.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

O tym, czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, przesądza art. 8 ww. ustawy. Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług, niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących, osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Przesłanką do wyłączenia z opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest więc brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym, nieodpłatne użyczenie części korytarza dla Szkolnej Kasy Oszczędnościowej w tym przypadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko G., zawarte w zapytaniu, jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl