USII/423/16/2007 - Obowiązek sporządzenia i przekazania informacji o dokonanych wypłatach i pobieranym zryczałtowanym podatku dochodowym od dochodów osiągniętych na terytorium Polski z usług pośrednictwa przez podmiot zagraniczny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 maja 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie USII/423/16/2007 Obowiązek sporządzenia i przekazania informacji o dokonanych wypłatach i pobieranym zryczałtowanym podatku dochodowym od dochodów osiągniętych na terytorium Polski z usług pośrednictwa przez podmiot zagraniczny.

W dniu 9 marca 2007 r. wpłynęło do tutejszego organu pismo XXX Spółka z o.o. z dnia 9 marca 2007 r. dotyczące interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W powyższym piśmie strona przedstawia następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się handlem maszynami włókienniczymi i częściami do tych maszyn. W przypadku sprzedaży maszyn odbiorcom zagranicznym z Indii korzystaliśmy z pomocy pośrednika handlowego działającego w tym kraju. Sprzedaż dokonywana była wskazanym przez niego odbiorcom a on jako pośrednik otrzymywał prowizję od zrealizowanej sprzedaży. Wypłata dokonana była na podstawie otrzymanej przez naszą Spółkę faktury.

Naszym zdaniem tego typu dochody nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są one wymienione w tym artykule a w szczególności w pkt 2a.

Uważamy, że korzystanie z wiedzy i doświadczenia pośrednika nie jest równoznaczne z zamawianiem u niego usług doradczych czy usług badania rynku, usługa jaką świadczy pośrednik jest bardziej zbliżona do transakcji sprzedaży towaru z tym, że towar jest bezpośrednio fakturowany i dostarczany ostatecznemu odbiorcy a nie dostarczany mu przez tego pośrednika.

Według otrzymanych informacji pośrednik posiada rezydencję podatkową w Indiach a nasze wątpliwości dotyczą obowiązku składania deklaracji, o których mowa w art. 26 ust. 3 ww. ustawy. Zdaniem Spółki, w opisanym wyżej przypadku nie powstaje obowiązek sporządzania tych deklaracji, gdyż nie występuje obowiązek podatkowy, który wynikałby z art. 21 ust. 1.

W stosunku do Spółki nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie stwierdza co następuje: Obowiązek sporządzenia i przekazania informacji podatnikom oraz urzędowi skarbowemu o dokonanych wypłatach i pobranym podatku w myśl art. 26 ust. 3 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych - ustawodawca nałożył na osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1.

Na mocy art. 21 ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1)

z odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

2)

z opłaty za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2a)

z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwaniu personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze- ustala się w wysokości 20% przychodów.

3)

z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,

4)

uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrzne- ustala się w wysokości 10% tych przychodów.

Jak słusznie Spółka podnosi w swoim zapytaniu, wśród przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 ww. ustawy nie są wymienione przychody uzyskane przez osoby zagraniczne za świadczone podmiotom polskim usługi pośrednictwa w sprzedaży.

Z treści przedstawionego wniosku wynika, iż Spółka sprzedaje towary do Indii poprzez pośrednika działającego na tamtejszym rynku, który za pośrednictwo pobiera prowizję.

Stosownie do przepisu art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tym, że źródłem dochodu podmiotu zagranicznego wykonującego usługę pośrednictwa są należności uzyskane od podmiotu polskiego, to uznać należy dla celów podatku dochodowego, że podmiot zagraniczny osiąga dochód na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W celu uniknięcia opodatkowania tych samych dochodów dwukrotnie (w państwie siedziby lub zarządu zagranicznej osoby i w Polsce) zawierane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te stanowią lex specjalis w stosunku do przepisów ustawy podatkowej. W myśl art. 91 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr. 78, poz. 483 z późn. zm.) ratyfikowana umowa międzynarodowa ma pierwszeństwo przed ustawą.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 21 czerwca 1989 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr. 8, poz. 46) zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Oznacza to, że dochody z usług pośrednictwa uzyskane na terenie Polski przez podmiot indyjski mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Republice Indii.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż Spółka nie ma obowiązku sporządzenia i przekazania informacji o dokonanych wypłatach i pobieranym zryczałtowanym podatku dochodowym od dochodów osiąganych na terytorium RP z usług pośrednictwa przez podmiot zagraniczny, w związku z tym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ww. ustawy powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl