USIA/415/02/2006 - Korekta odliczeń z tytułu wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Pabianicach USIA/415/02/2006 Korekta odliczeń z tytułu wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne

Pytanie podatnika

W jaki sposób rozliczyć zapłacone w 2005 r. składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dotyczące lat ubiegłych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14b, art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2005 r. (data wpływu do Urzędu 20.12.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko. Dokonał Pan zgłoszenia żony do ubezpieczeń społecznych jako pracownika. Składki na powszechne ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zatrudnienia żony opłacane były jako od pracownika. Pan występował w roli płatnika. Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych nakazują zgłoszenie takiej osoby jako osoby współpracującej. W związku z powyższym w 2005 r. dokonał Pan korekty danych oraz wpłacił w prawidłowej wysokości składki za lata 2003 - 2005. Zapytuje Pan, w jaki sposób należy dokonać odliczeń należnych opłaconych składek za żonę.

W 2005 r. sytuacja przedstawia się następująco:

Sposób dokonywania odliczeń składek na powszechne ubezpieczenie społeczne reguluje przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), mianowicie:

"Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: (...) 2) składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.):

a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób współpracujących, (...) - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku."

W przypadku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zastosowanie znajduje przepis art. 27 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - "Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,(...)

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku." Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Ponadto, wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Tak więc powinien Pan dokonać korekt kosztów uzyskania przychodu w części dotyczącej zaliczenia do kosztów przedsiębiorstwa składek na powszechne ubezpieczenie społeczne żony oraz w przypadku skorzystania z prawa określonego przepisem art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonać pomniejszenia podstawy opodatkowania o opłacone składki wymienione w tym przepisie zarówno te dotyczące 2005 r. jak również dopłaty składek dokonanych w 2005 r. a dotyczących lat poprzednich. Odliczenia zaległych składek dokonuje Pan w miesiącu ich faktycznej wpłaty.

W przypadku lat ubiegłych 2003-2004 winien Pan dokonać stosownych korekt kosztów działalności przedsiębiorstwa oraz prawidłowo wykazać odliczenia od dochodu składek opłaconych w tych latach na powszechne ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek opłaconych w tych latach na ubezpieczenie zdrowotne pamiętając jednocześnie o nałożonych przez ustawodawcę ograniczeniach. Powyższe wymaga również złożenie korekt zeznań podatkowych.

Reasumując, przedstawione przez Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b par. 1 i par. 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl