USIA/415/01/2006 - Prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Pabianicach USIA/415/01/2006 Prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków

Pytanie podatnika

Małżonkowie dokonali zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na imię i nazwisko każdego z nich. Czy nie zawiązując spółki cywilnej mogą prowadzić wspólnie działalność gospodarczą, wspólną dokumentację a dochody dzielić po połowie?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14b, art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.12.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Wspólne prowadzenie działalności gospodarczej osób pozostających w związku małżeńskim w oparciu o jeden wpis określa się mianem działalności na imię obojga małżonków. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu zostali zobowiązani do złożenia wniosku o zmianę wpisu.

Konsekwencją wprowadzonych rozwiązań jest wyeliminowanie z obrotu prawnego tzw. spółek małżeńskich. Dalszą działalność małżonkowie będą mogli prowadzić wspólnie wyłącznie w formie spółki cywilnej lub spółek prawa handlowego. Inną możliwością jest prowadzenie działalności gospodarczej osobno przez każdego z małżonków.

Po dokonaniu zmiany wpisu na dwa odrębne każdy z małżonków uzyskuje status samodzielnego przedsiębiorcy. Natomiast okoliczność, czy małżonkowie postanowią prowadzić odrębnie działalność gospodarczą, czy zawiążą spółkę cywilną (spółkę prawa handlowego) ma istotne znaczenie dla kształtowania się ich obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego. W myśl art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (teksy jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychodu w rozumieniu art. 14 za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.

W sytuacji gdy nie zawiążecie Państwo spółki, to każdy z Państwa zobligowany będzie do prowadzenia osobno dokumentacji podatkowej.

Reasumując, w przypadku nie zawiązania spółki, zobowiązani będziecie Państwo do prowadzenia działalności gospodarczej osobno i każdy z Państwa powinien zaprowadzić księgi handlowe.

Przedstawione przez Państwa stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, nie jest wiążąca dla Państwa, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl