USI/406-11/216/JM/07 - Czy dochody uzyskiwane przez wspólnoty mieszkaniowe z wynajmu dodatkowej piwnicy, strychu, półpiętra na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Bełchatowie USI/406-11/216/JM/07 Czy dochody uzyskiwane przez wspólnoty mieszkaniowe z wynajmu dodatkowej piwnicy, strychu, półpiętra na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Spółki - zarządcy wspólnot mieszkaniowych przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2007 r. znak: L.dz.0371/2007 uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2007 r. znak: D/DE/EW/0622/2007, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez wspólnoty mieszkaniowe z wynajmu dodatkowej piwnicy, strychu, półpiętra na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, a przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych jest prawidłowe.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 31 stycznia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek zarządcy wspólnot mieszkaniowych, uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Spółka przedstawiając stan faktyczny sprawy, informuje, iż wspólnoty mieszkaniowe wynajmują dodatkowe piwnice, strych, półpiętra własnym mieszkańcom za symboliczną opłatą na przechowywanie rowerów, wózków, itp.

W złożonym wniosku Spółka zwraca się z zapytaniem:

Czy dochody uzyskiwane przez wspólnoty mieszkaniowe z wynajmu dodatkowej piwnicy, strychu, półpiętra na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

Zdaniem wnioskodawcy dochody te zwiększają przychody z opłat za lokale mieszkalne i są przeznaczone na utrzymanie całego budynku mieszkalnego (lokali mieszkalnych, piwnic, strychów, wind, klatek schodowych, pomieszczeń związanych z wyposażeniem technicznym, itp.). Ponadto zdaniem Spółki wynajem tych pomieszczeń nie jest działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wyjaśnia:

Od dnia 1 stycznia 2007 r. art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) wprowadzono nowy art. 17 ust. 1 pkt 44, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Oznacza to, że nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na inne cele niż utrzymanie tych zasobów.

Gospodarka zasobami mieszkaniowymi nie została jednoznacznie zdefiniowana. Jednakże stanowi ona zespół czynności mających na celu spełnienie oczekiwań mieszkańców i to zarówno ekonomicznym jak i społecznym. Uzasadnione jest rozumienie pojęcia "zasoby mieszkaniowe" użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw w oparciu, o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarka zasobami mieszkaniowymi, w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miała ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), która jest podstawą funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, do "zasobów mieszkaniowych", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczyć należy między innymi budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W oparciu o powyższy przepis opodatkowaniu będą podlegać dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej - bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki - zarządcy wspólnot mieszkaniowych, zawarte we wniosku z dnia 31 stycznia 2007 roku w zakresie zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez wspólnoty mieszkaniowe z wynajmu dodatkowej piwnicy, strychu, półpiętra na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, a przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych jest prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Powyższa interpretacja traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl