US72/ROP1/423/219/MP/04 - Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji dokonywanych z podmiotem powiązanym.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 października 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/ROP1/423/219/MP/04 Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji dokonywanych z podmiotem powiązanym.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 8 września 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 14 września 2004.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Podatnik dokonuje transakcji handlowych - zakupu pojemników z polipropylenu na odpady komunalne - ze spółką-siostrą (100% udziałów obu kontrahentów należy do spółki-matki z siedzibą w Holandii). Na tle powyższego stanu faktycznego, Podatnik prosi o potwierdzenie stanowiska, że wyżej opisani kontrahenci nie są spółkami powiązanymi, wobec czego Spółka nie będzie zobowiązana do sporządzania dokumentacji podatkowej określonej w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jeżeli te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby miedzy sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Opisane w przedmiotowym zapytaniu powiązania pomiędzy spółką-matką i spółkami-córkami wypełniają dyspozycję przepisu art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w aspekcie uznania je za podmioty powiązane kapitałowo, obowiązane do sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 ww. ustawy, gdyż spółka-matka posiada równocześnie 100% udziałów w kapitale spółek-córek: X Sp. z o.o. jako podmiotu krajowego oraz podmiotu zagranicznego, będącego kontrahentem Podatnika. Tym samym tutejszy organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Podatnika, że nie jest on podmiotem zobowiązanym w świetle art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób pranych do prowadzenia dokumentacji.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 - (...) są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:

1.

określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),

2.

określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,

3.

metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,

4.

określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach - w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,

5.

wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,

6.

określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

1.

100 000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo

2.

30 000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

3.

50 000 EURO - w pozostałych przypadkach.

W sytuacji opisanej w piśmie przesłanką obowiązku dokumentacyjnego jest wartość transakcji z kontrahentem - obowiązek ten powstaje, gdy suma należności w roku podatkowym przekroczy kwoty określone w art. 9a ust. 2 ustawy. W przedmiotowym stanie faktycznym zakupu pojemników na odpady komunalne zastosowanie może znaleźć art. 9a ust. 2 pkt 1 i 3, o ile spełnione są przesłanki określone w tym przepisie. Obowiązek sporządzenia dokumentacji powstaje z dniem ustalenia należności na poziomie powodującym przekroczenie w skali roku podatkowego odpowiedniej kwoty;

dokumentacja jednak będzie musiała objąć wszystkie transakcje, których wartość składa się na wspomnianą sumę.

Załączona dokumentacja oprócz ceny przedmiotu transakcji, powinna objąć wszystkie przewidywane koszty związane z transakcją (a więc nie tylko koszty samej transakcji) oraz wyjaśnienie ekonomicznej zasadności transakcji (podejmowane ryzyko, metody i sposób kalkulacji zysków - art. 9a ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy). O ile zachodzą przesłanki określone w art. 9a ust. 1 pkt 4 i 5 należy również zamieścić przedmiotowe informacje na ten temat. Załączona przykładowa dokumentacja jest wiec w ocenie tutejszego organu podatkowego niekompletna.

Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do przedłożenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1-3, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania tej dokumentacji przez te organy. Złożona dokumentacja może być przedmiotem czynności sprawdzających, kontroli podatkowej albo kontroli skarbowej, może też służyć jako dowód w postępowaniu podatkowym. W ramach prowadzonego postępowania organ podatkowy może zwrócić się do składającego dokumentację o złożenie niezbędnych wyjaśnień.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że niezależnie od obowiązków wynikających z powyższych przepisów na podstawie art. 82 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa osoby prawne (...) są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl