US40/VAT/I/772/2005/ADB - Prawo do odliczania podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola US40/VAT/I/772/2005/ADB Prawo do odliczania podatku naliczonego

Pytanie podatnika dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz rejestracji dla celów VAT.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a, art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup nieruchomości - za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 30.03.2005 r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny

Spółka zakupiła aktem notarialnym - w dniu 16.03.2005 r. - nieruchomość - działki gruntu, przeznaczoną pod zabudowę. Zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku od towarów i usług firma złożyła w dniu 23.03.2005 r. Sprzedający dokumentując ww. transakcję wystawił fakturę z datą sprzedaży 24.03.2005 r. z wykazanym podatkiem należnym. Spółka otrzymała tę fakturę również w tym dniu. Spółka wykonywać będzie wyłącznie czynności opodatkowane.

Zapytanie

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony pomimo iż w dniu zawarcia transakcji nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT i do chwili obecnej nie otrzymała jeszcze NIP.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma - firma może w całości odliczyć podatek naliczony zawarty w przedmiotowej fakturze.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup nieruchomości - za prawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 13 ust. 5 i 7.

Stosownie zaś do art. 96 ust. 1 ww. ustawy - podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola powyższy zapis art. 96 ust. 1 wskazuje, iż dokonanie rejestracji w podatku od towarów i usług w danym dniu skutkuje "staniem się" podatnikiem VAT od dnia następnego po dniu dokonania rejestracji.

W przedmiotowej sprawie należy więc uznać, że firma składając zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku od towarów i usług w dniu 23.03.2005 r. - stała się podatnikiem tego podatku od dnia następnego tj. 24.03.2005 r.

A zatem na podstawie ww. przepisu art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a - ponieważ faktura, której dotyczy zapytanie została otrzymana przez Spółkę w dniu rezygnacji ze zwolnienia (24.03.2005 r.) - firma ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tej faktury.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, że Spółka nie posiadała jeszcze numeru identyfikacji podatkowej potwierdzającego zgłoszenie jako podatnika VAT czynnego. Czynnikiem wiodącym w sprawie jest bowiem data złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R do organu podatkowego, nie zaś data otrzymania potwierdzenia dokonania tej rejestracji.

Pouczenie

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl