US40/VAT/I/1577/2004/D.Sz. - Dokument potwierdzający wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola US40/VAT/I/1577/2004/D.Sz. Dokument potwierdzający wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Pytanie podatnika

Dotyczy dokumentu potwierdzającego wewnątrzwspólnotową dostawę towarów /pkt 1/ oraz złota inwestycyjnego /pkt 2/.

pkt 1 Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE i w ramach prowadzonej działalności dokonuje dostaw dla kontrahentów z terytorium Unii - dostawa wewnątrzwspólnotowa, w związku z czym podatnik zwraca się z zapytaniem, jakie dokumenty są dowodem na to, że dostawa taka została dokonana, powołując przy tym przepis art. 42 ust. 3 pkt 1 - 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 42 ust. 1 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem, że:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,

2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 42 ust. 3 w/w ustawy dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przywóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury dostawy,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4) dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Ustawodawca w w/w przepisie art. 42 ust. 3 pkt 4 w/w ustawy a także w ustawie ani w przepisach wykonawczych do niej nie precyzuje rodzaju dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru, należy zatem uznać, iż fakt potwierdzenia przyjęcia, o którym mowa w /w przepisie może być dokonany w dowolnej formie. Nie musi to być oryginał dokumentu, może być to fax dokumentu, w tym potwierdzona kopia faktury przesłana faxem, co podnosi Strona w przedmiotowym piśmie, bowiem dla celów rozliczenia sprzedawcy z podatku należnego potwierdzenie przyjęcia przez nabywcę towaru w formie faxu jest dopuszczalne i zgodne z przepisami w sprawie podatku VAT.

pkt 2

- podatnik jak wynika z pisma w ramach prowadzonej działalności dokonuje zakupu i sprzedaży oraz nabycia wewnątrzwspólnotowego złota o próbie powyżej 995 tysięcznych,

- przedmiotowe złoto jest złotem o wysokiej czystości PKWiU 2741203030 spółka zakupuje je od kontrahentów krajowych jak i od dostawców z Unii w tzw. "wlewkach" (sztabach odlewanych)

- w związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy złoto o próbie powyżej 995 tysięcznych w postaci wlewek powinien traktować jako złoto inwestycyjne, o którym mowa w przepisie 121 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 121 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

W świetle powyższego, ponieważ w w/w przepisie sformułowano definicję złota inwestycyjnego używając określenia - złoto w postaci sztabek o próbie co najmniej 995 tysięcznych nie określając granicy próby złota od - do, ani nie podając symbolu PKWiU przedmiotowego złota, należy uznać, iż podatnik dokonując obrotu złotem w sztabach odlewanych o próbie powyżej 995 tysięcznych dokonuje obrotu złotem inwestycyjnym, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie ustawy o podatku od towarów i usług.

Obrót z tego tytułu podlega szczególnej procedurze dotyczącej złota inwestycyjnego wymienionej w Rozdziale 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl