US40/VAT/2092/2006/AP - W jaki sposób dokumentować nieściągalne wierzytelności, aby skutkowało to zmniejszeniem obciążenia podatkowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola US40/VAT/2092/2006/AP W jaki sposób dokumentować nieściągalne wierzytelności, aby skutkowało to zmniejszeniem obciążenia podatkowego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), art. 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20 września 2006 r. (data wpływu: 2 października 2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 8 listopada 2006 r. (data wpływu: 14 listopada 2006 r.) sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola

POSTANOWIŁ

uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące dokumentowania nieściągalnych wierzytelności za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20 września 2006 r. (data wpływu: 2 października 2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 listopada 2006 r. (data wpływu: 14 listopada 2006 r.) Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny

Podatnik lutym 2003 r., w lutym 2004 r. i w maju 2005 r. wystawiał faktury VAT z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych, zdarzenia te odzwierciedlił w odpowiednich rejestrach a w deklaracjach dla podatku od towarów i usług wykazał podatek należny. Ponieważ kontrahenci nie uregulowani wierzytelności sprawy skierowano do właściwych sądów, które w każdym z przypadków wydały nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nakazy te zostały skierowane do komornika sądowego, który w każdym z przypadków wydawał postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

Zapytanie

W jaki sposób dokumentować nieściągalne wierzytelności, aby skutkowało to zmniejszeniem obciążenia podatkowego?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem składającego zapytanie nieściągalne wierzytelności potwierdzone postanowieniem komornika sądowego o bezskuteczności egzekucji należy wykazać w rejestrze zakupów VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności reguluje art. 89a ustawy. Sam sposób rozliczenia wskazany został w ust. 1 ww. przepisu, zgodnie z którym podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Natomiast ust. 2. oraz ust. 7 ww. przepisu stanowi, że ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

1)

towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2)

zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3)

i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

4)

nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte;

5)

daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku r., w którym została wystawiona faktura;

6)

zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie,

7)

i wierzyciela nie łączy związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy.

Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych (art. 89a ust. 3 ustawy).

Ustawodawca dodatkowo nakłada na podatnika obowiązek:

-

urzędu właściwego dla dłużnika o dokonanej korekcie podatku należnego w terminie składania deklaracji, w której korekta została wykazana (art. 89a ust. 6 ustawy) oraz

-

dłużnika o korekcie w terminie 7 dni od dnia jej dokonania (art. 89a ust. 6 ustawy).

Powyższe regulacje powiązane są z obowiązkami nałożonymi na dłużnika, który w przypadku otrzymania od wierzyciela zawiadomienia o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych winien pomniejszyć podatek naliczony podlegający odliczeniu, a w przypadku jego braku - do powiększenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur. Tak skonstruowany system gwarantuje zachowanie jednej z podstawowych zasad podatku od towarów i usług - neutralności.

Należy jednak zaznaczyć, że opisane powyżej prawo do korzystania z tzw. ulgi za złe długi zostało określone w dodanym do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rozdziale 1a dotyczącym rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Przepisy te weszły w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. i mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności powstałych po dniu tym dniu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756).

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe, bowiem rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności powinno następować poprzez korektę podatku należnego (a nie jak wskazała stronę- poprzez wykazanie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu), przy zachowaniu warunków określonych w art. 89a ustawy, a zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe tylko w przypadku wierzytelności powstałych po 1 czerwca 2005 r.

Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl