US35DP1/423-17/04/EZ - Obniżenie kapitału zakładowego spółki w drodze umorzenia części udziałów w celu pokrycia straty finansowej z lat ubiegłych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 kwietnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35DP1/423-17/04/EZ Obniżenie kapitału zakładowego spółki w drodze umorzenia części udziałów w celu pokrycia straty finansowej z lat ubiegłych.

W odpowiedzi na pismo z dnia 25 lutego 2004 r. (data wpływu 16 marca 2004) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w części dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, iż Spółka zamierza obniżyć kapitał zakładowy w celu pokrycia straty finansowej z lat ubiegłych w drodze nieodpłatnego nabycia własnych udziałów w celu ich umorzenia.

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 kodeksu spółek handlowych. Umorzenie może być przeprowadzone m.in. za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę - jest to tzw. umorzenie dobrowolne. W myśl § 3 tego przepisu, za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia. Ustawodawca określił, iż umorzenie udziałów z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego (art. 199 § 5 k.s.h.). W razie zaś umorzenia wymagającego obniżenia kapitału zakładowego, umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego.

Aby określić skutki podatkowe tego zdarzenia należy przeanalizować przepisy art. 10 ust. 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000, Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Powyższe przepisy odnoszą się do wspólników, których udziały podlegają umorzeniu. Wynika z nich, że do dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym zalicza się nadwyżkę wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umorzenia udziałów ponad koszt ich nabycia lub objęcia. Zatem w sytuacji, gdy następuje umorzenie udziałów bez wynagrodzenia u udziałowców nie powstaje dochód do opodatkowania. Organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki, że nabycie części udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia jest również dla niej podatkowo obojętne. Z przepisów ww. ustawy nie wynika bowiem, aby w przedstawionym stanie faktycznym po stronie Spółki powstał obowiązek zapłaty podatku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl