US35/PP1/443-123/04/PN - Możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/PP1/443-123/04/PN Możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku VAT

Pytanie podatnika

Jakie kryteria powinien spełniać podatnik wymieniony w art. 120 ust. 3 lit. b żeby mógł skorzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 2 czerwca 2004 r.. (data wpływu do tut. urzędu 3 czerwca 2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stawkę podatku 7% stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej, okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 5 którego okazjonalna działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.

Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wskazuje, iż powstała wątpliwość na gruncie w/w ustawy dotycząca kwestii, czy dostawa dzieł sztuki dokonywana przez galerie, tzn. czy jeśli dzieła sztuki zostały nabyte od twórców dla celów prowadzonej działalności gospodarczej można stosować stawkę VAT w wysokości 7 %.

W świetle powyższego i sytuacji przedstawionej w piśmie tut. organ stwierdza, iż w przepisie art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. b przez podatnika rozumie się: podatnika uprawnionego do dokonania dostawy dzieł sztuki okazjonalnie, innego niż podatnik, który za zgoda naczelnika urzędu skarbowego, może obliczać marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym, pod warunkiem, że jego działalność jest opodatkowana. Dalsza część dyspozycji normy określa warunki tj. w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku. Sformułowanie powyższego przepisu nie pozostawia wątpliwości, iż ustawodawca wskazał tam jednego podatnika spełniającego łącznie warunek okazjonalności dostawy oraz co najmniej jeden z pozostałych warunków niezbędnych do uzyskania preferencyjnej stawki podatku VAT. Zdaniem tut. organu podatkowego podatnik dla dokonywanej dostawy dzieł sztuki, nie może skorzystać z preferencyjnej stawki podatku zawartej w przepisie art. 120 ust. 3 lit. b, gdyż działalności galerii nie można przypisać przymiotu okazjonalności działania w zakresie dostawy dzieł sztuki, która wchodzi w podstawowy zakres działalności przedsiębiorstwa będącego galerią. W związku z powyższym podatnik powinien na podstawie przepisu art. 41 ust. 1 w/w ustawy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22 %.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl