US34/DD1/415/26/06/TA - Wydatki podatnika na naukę języka obcego jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga US34/DD1/415/26/06/TA Wydatki podatnika na naukę języka obcego jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 sierpnia 2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

-

stwierdza, że stanowisko Pani w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18 sierpnia 2006 r. wstąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na naukę języka angielskiego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie opracowywania projektów budowlanych, opodatkowaną na ogólnych zasadach. Jest Pani technikiem architektury, i przy wykonywaniu prac projektowych korzysta Pani z projektów graficznych, programów komputerowych oraz pism fachowych napisanych w języku angielskim.

Wyjaśnia Pani, że zdarzają się sytuacje, kiedy inwestor wymaga, żeby projekty, które są realizowane za granicą, były opisywane w języku angielskim.

Zadaje Pani pytanie, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłaty za naukę języka angielskiego? Wg wyrażonego przez Panią stanowiska, ww. wydatki można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności w myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, przedstawionego stanowiska oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

W powołanym art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie konkretne koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie określone cechy, jakie musi spełniać dany koszt, aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów. Celem kosztu powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ww. ustawy oraz musi zostać poniesiony i odpowiednio udokumentowany stosownie do postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Zgodnie z powyższym nie każdy wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, lecz jedynie taki, który ma celu wygenerowanie przychodów z danego źródła przychodów. W przypadku źródła przychodów jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonale i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy ocenić jego związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodów. Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na opracowywaniu projektów budowlanych a znajomość języka angielskiego ułatwi korzystanie z programów komputerowych i pism fachowych w tym zakresie, co będzie miało wpływ na osiąganie przychodów w ramach prowadzonej działalności.

W powyższej sytuacji, biorąc pod uwagę, że wydatki związane z nauką języka angielskiego zmierzają i mogą wpłynąć na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej a także, iż wydatki tego rodzaju nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że będą stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, a w związku z powyższym uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl