US33/NL/LF/II/415/4111-44/05/BS - Roczne obliczenie podatku od wynagrodzeń przez płatnika przejmującego zakład pracy

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 maja 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów US33/NL/LF/II/415/4111-44/05/BS Roczne obliczenie podatku od wynagrodzeń przez płatnika przejmującego zakład pracy

Pytanie podatnika

Czy płatnik zaliczek na podatek dochodowy, który zatrudniał podatników do 31 grudnia 2004 r. powinien odstąpić od dokonania rozliczenia i sporządzić zamiast tego informację PIT-11, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy na podstawie której podatnik złoży zeznanie podatkowe, w terminie określonym w art. 45 ust. 1.

Czy płatnik zaliczek na podatek dochodowy, który "przejął" pracowników od 1 stycznia 2005 r. może dokonać rozliczenia kwot wykazanych w poz. 78 i 79 zeznania PIT-40 przy pobieraniu zaliczek na podatek za marzec 2005 r.

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 18 marca 2005 r. (uzupełnionego w dniu 4 maja 2005 r.) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawidłowości sporządzania rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40.

Postanawia

- uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z dniem 31 grudnia 2004 r. część pracowników zostało przejętych na podstawie art. 23 k.p. przez Państwa jako nowopowstałą spółkę wydzieloną z majątku Spółki X Z uwagi na fakt iż w grudniu 2004 r. kilku pracowników złożyło płatnikowi oświadczenie z prośbą o dokonanie rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na druku PIT-12 sporządziliście Państwo roczne obliczenie podatku na druku PIT-40 które zostały przekazane pracownikom oraz urzędom skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatników do dnia 28 lutego 2005 r. Rozliczenie kwot wynikających z rocznego obliczenia podatku zostały uwzględnione przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranej za kwiecień i wykazane w deklaracji PIT-4 za kwiecień 2005 r.

Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 5 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru- płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym, które traktuje się na równi z zeznaniem.

Roczne obliczenie podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnicy sporządzają w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i tym samym terminie przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia pobiera się z dochodu za marzec roku następnego. Różnicę tę, na wniosek podatnika, pobiera się z dochodu za kwiecień roku następnego. W razie gdy stosunek uzasadniający pobór zaliczek ustał w styczniu lub w lutym, różnicę pobiera się z dochodu za miesiąc, za który pobrana została ostatnia zaliczka. Pobraną różnicę płatnicy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego, łącznie z zaliczkami za te miesiące. Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji, o której mowa w art. 38 ust. 1.

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika. O którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa z daniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. Jeżeli obowiązek poboru przez płatnika, o którym mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następnego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

W przypadku łączenia, przekształcania i podziału Ordynacja podatkowa przewiduje co do zasady, następstwo prawne w zakresie praw i obowiązków podatkowych. Ponieważ ogół obowiązków płatnika (obliczanie, pobranie i wpłata podatku) zalicza się do obowiązków podatkowych, we wspomnianych przypadkach "nowy" zakład pracy powinien kontynuować pobór zaliczek na podatek według stawki podatku właściwej dla progu podatkowego, w którym dochody podatnika się znajdują. W przypadku, w którym takie następstwo prawno-podatkowe nie zachodzi będziemy mieli do czynienia z nowym zakładem pracy pobierającym zaliczki na podatek począwszy od 19% stawki podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od dnia 30 grudnia 2004 r. jednostką odpowiedzialną za naliczanie i odprowadzanie zaliczek na podatek do właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z siedzibą firmy tj. do Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów była firma Spółka X., natomiast od dnia 31 grudnia 2004 r. obowiązki pracodawcy i płatnika przejęliście Państwo w całości jako nowopowstała spółka wydzielona z majątku Spółki X Wobec powyższego organ podatkowy stoi na stanowisku, iż wystawienie informacji o osiągniętych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 oraz sporządzenie rocznego obliczenia podatku PIT-40 za rok 2004 spoczywa na Państwa firmie.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał Państwa stanowisko w sprawie za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl