US.X/443-46/06 - Opodatkowanie rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości bez odszkodowania oraz nieodpłatnego przekazania towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Kętrzynie US.X/443-46/06 Opodatkowanie rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości bez odszkodowania oraz nieodpłatnego przekazania towarów

Pytanie podatnika

Czy podlega opodatkowaniu rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania nieruchomości bez odszkodowania oraz nieodpłatne przekazanie towarów od których przysługiwało i nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2006 r. znak PG-780/06 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy:

- jako nieprawidłowe w kwestii zakwalifikowania przekazania części majątku na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

- jako nieprawidłowe w kwestii zwolnienia od podatku przekazania towarów używanych i rozwiązania umowy wieczystego użytkowania gruntów,

- jako prawidłowe w pozostałej części wniosku.

Pismem znak i data jak wyżej, Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny:

pomiędzy KEC.......... a Gminą.........., która jest 100% udziałowcem tej Spółki, ma nastąpić bez odszkodowania rozwiązanie umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wraz z przekazaniem znajdujących się na gruncie budynków, budowli i ruchomości. Majątek służy prowadzonej działalności i ta sama działalność będzie kontynuowana przez inny podmiot. Spółka otrzymała prawo wieczystego użytkowania w aporcie od Gminy, ww. nabycie było zwolnione od podatku VAT. Grunt będący w wieczystym użytkowaniu jest zabudowany budynkami, które są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto od części budowli i ruchomości Spółce przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z ich nabyciem oraz w części są towarami używanymi.

W przedstawionych wyżej okolicznościach powstały wątpliwości, czy cel przekazania majątku należy uznać jako inny niż związany z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz czy przekazanie to podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki - czynność ta nie jest przekazaniem na inne cele niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem a tym samym nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT. W przypadku jednak uznania tych czynności (w tym rozwiązania umowy wieczystego użytkowania) jako przekazania na inne cele, podatkowi VAT podlegałyby towary i usługi, od których Spółce przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od ich nabycia bądź ulepszenia. Ze zwolnienia będą korzystały towary używane oraz prawo użytkowania wieczystego gruntów, natomiast pozostałe przekazania nie będą podlegały ustawie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie stwierdza, co następuje:

Według treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W przypadku dostawy towarów powinien być spełniony warunek przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania nie mieści się w kategorii czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 7 ust. 2 powołanej wyżej ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zdaniem tut. organu, cel przekazania towarów może być uznany jako związany z prowadzonym przedsiębiorstwem jedynie w sytuacji, gdy przekazanie to jest niezbędne do prowadzenia sprzedaży. W przedstawionym wyżej stanie faktycznym takie okoliczności nie występują, w związku z czym uważa się, że czynność przekazania przez Spółkę towarów nie wiąże się z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Powyższe wskazuje, że nie będą podlegały opodatkowaniu budynki, budowle i inne towary, przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast opodatkowaniem objęte będą te części budowli i ruchomości, które powyższego warunku nie spełniają.

Ponadto tut. organ informuje, że:

- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany bądź uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia - za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie - do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 Ordynacji podatkowej. W przypadku zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl