US.VII/415-36-XI/07 - Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym na rzecz małoletniego, który nie posiada dochodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US.VII/415-36-XI/07 Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym na rzecz małoletniego, który nie posiada dochodów.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku z dnia 5 marca 2007 r. jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 5 marca 2007 r. (uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2007 r.) zwrócił się Pan z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan za zgodą Sądu rozpocząć budowę budynku mieszkalnego dla nieletniej córki urodzonej w dniu 9 sierpnia 1993 r. z funduszy uzyskanych ze sprzedaży jej mieszkania oraz z Pana środków pieniężnych. Dodatkowo wyjaśnia Pan, że grunt pod budowę tego budynku jest Pana własnością. Za zgodą Sądu zostanie przekazany w formie darowizny córce i wówczas córka będzie jedynym właścicielem tej nieruchomości. Decyzja - pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego zostanie wydana na imię i nazwisko córki.

Rozważa Pan też inną ewentualność, a mianowicie to, że grunt jak i cała inwestycja będzie współwłasnością zarówno córki jak i Pana. Decyzja stanowiąca pozwolenie na budowę zostanie wydana na imię i nazwisko córki i Pana.

W przedmiotowym wniosku zwraca się Pan z pytaniem czy będzie można ubiegać się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych do dnia 31 grudnia 2007 r.? Pana wątpliwość wynika z faktu, że córka nie posiada dochodów. Pana zdaniem można ubiegać się o zwrot podatku VAT, ponieważ takie jest orzecznictwo NSA.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie ustosunkowując się do powyższego, stwierdza co następuje:

Pana nieletnia córka posiada własne dochody uzyskane ze sprzedaży jej mieszkania.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) nie zawiera uregulowań wprost dotyczących przedstawionych przez Pana sytuacji. Artykuł 3 ust. 1 stanowi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych m.in. w związku z budową budynku mieszkalnego. W związku z powyższym należy posiłkować się innymi przepisami w tym zakresie.

W świetle art.15 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego (art. 17 k.c.).

Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela (art. 18 § 1 k.c.).

Artykuł 104 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) stanowi: jeżeli władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu z rodziców, sąd opiekuńczy może mu nakazać, żeby sporządził inwentarz majątku dziecka i przedstawił go sądowi oraz żeby zawiadomił sąd o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku.

Mając na względzie przytoczone wyżej przepisy, wydatki poniesione ze środków małoletniego dziecka w związku z nabyciem materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę budynku mieszkalnego będącego jego własnością mogą być uwzględnione we wniosku VZM-1, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów wynikających z ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wniosek na imię i nazwisko dziecka składa w jego imieniu rodzic, który ten wniosek podpisze.

W przypadku wspólnego ponoszenia wydatków na budowę budynku mieszkalnego, należy prowadzić ewidencję wydatków sfinansowanych z dochodów osoby małoletniej, posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl