US.VI-1/415-3/06 - Zastosowanie odpowiednich formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (przychody z działalności gospodarczej, renty, odsetek na lokacie w banku zagranicznym).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.VI-1/415-3/06 Zastosowanie odpowiednich formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (przychody z działalności gospodarczej, renty, odsetek na lokacie w banku zagranicznym).

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 45 ust. 1 i 1a, art. 45b w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku pana Zbigniewa K., wniesionego w dniu 22 marca 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu postanawia uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

W dniu 22 marca 2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pana Zbigniewa K. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania odpowiednich formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w r. podatkowym 2005. Pan Zbigniew K. uzyskuje dochody z tytułu:

*

prowadzonej samodzielnie pozarolniczej działalności gospodarczej:

-

w zakresie PKD-6024 B - transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi; podatek dochodowy rozlicza jako podatek liniowy,

-

prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w spółce jawnej P. w zakresie: PKD-1930 A - produkcja obuwia, z wyłączeniem sportowego; podatek dochodowy rozlicza jako podatek liniowy,

*

renty.

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Prowadzi działalność gospodarczą:

*

w formie spółki jawnej, opodatkowanej podatkiem liniowym (art. 30c u.p.d.o.f.),

*

samodzielnie, opodatkowaną podatkiem liniowym 19-procentowym (art. 30c u.p.d.o.f.),

*

uzyskuje dochody z tytułu renty krajowej oraz dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym (Niemcy).

Podatnik przedstawił również swoje stanowisko:

*

dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w 2005 r. należy rozliczyć w PIT-36L (art. 9 ust. 5 pkt 1),

*

dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym należy rozliczyć w PIT-36L wraz z załącznikiem PIT-X,

*

dochody z tytułu renty należy rozliczyć w PIT-37.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu analizując stan faktyczny przedstawiony przez podatnika we wniosku uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe:

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w r. podatkowym. W przypadku, gdy osiąga pan dochody z tytułu renty (art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), to na podstawie powyższego przepisu jest pan zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, według ustalonego wzoru, tj. według wzoru PIT-37. Natomiast, w sytuacji, gdy osiąga pan dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki jawnej, opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, jest pan obowiązany, na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 2 cyt. ustawy, do złożenia urzędowi skarbowemu odrębnego zeznania, według ustalonych wzorów, tj. według wzoru PIT-36L.

Biorąc pod uwagę pana dochody z tytułu odsetek od lokat dewizowych w banku zagranicznym, to stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 4a ww. ustawy powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Zatem przychody uzyskane przez podatnika będącego polskim rezydentem z tytułu odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych zakładanych w krajach Unii Europejskiej (czyli ze źródeł przychodów położonych w tych krajach), co do zasady będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, chyba że umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu stanowić będzie inaczej.

Od 1 stycznia 2005 r. dochody (przychody), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19-procentowym podatkiem bez względu na miejsce ich uzyskania (na terytorium Polski, czy poza granicami Polski). Podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujący poza granicami Polski przychody (dochody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 3 od obliczonego od tych przychodów (dochodów) zryczałtowanego 19-procentowego podatku dochodowego odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki 19 %. Zasadę tę określa art. 30a ust. 9 cyt. ustawy. Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, uzyskanych w 2005 r. za granicą oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą podatnik obowiązany jest wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36L, bądź w PIT-38 (co wynika z art. 30a ust. 11 cyt. ustawy). W tym celu podatnik najpierw powinien wypełnić "Informację o zryczałtowanym podatku dochodowym" na formularzu PIT/X, która stanowi załącznik do zeznania PIT-36L i PIT-38 - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 października 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 204, poz. 1689). Zmiany wprowadzone ww. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 150, poz. 1576 i Nr 205, poz. 2096) stosuje się do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2005 r.

W części B.3. informacji PIT/X podatnik wpisuje zryczałtowany 19-procentowy podatek dochodowy, obliczony od ww. przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanych poza granicami Polski, a także podatek zapłacony za granicą. Obliczoną w tej części załącznika PIT/X różnicę pomiędzy zryczałtowanym 19-procentowym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą, podatnik wykazuje w części J. "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-36L, bądź w części E. "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-38.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl