US PP 443/34/06 - Odliczenie podatku wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usług związanych z przygotowaniem posiłków podawanych w trakcie spotkania integracyjnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Krośnie US PP 443/34/06 Odliczenie podatku wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usług związanych z przygotowaniem posiłków podawanych w trakcie spotkania integracyjnego

Pytanie podatnika

Czy można odliczyć podatek wynikający z faktury dokumentującej nabycie usług (sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55.5) związanych z przygotowaniem posiłków podawanych w trakcie spotkania integracyjnego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 8 ust. 3 i art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.04.2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 28.04.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usługi sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 55.5. stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zakład Robót Górniczych Sp. z o.o. w Krośnie zamierza zorganizować spotkanie integracyjne dla części załogi połączone ze szkoleniem. Szkolenie będzie miało formę narady i będzie przeprowadzone przez pracownika Spółki. Na spotkaniu podawane będą posiłki. Usługi związane z ich przygotowaniem świadczone będą przez inną firmę, która poinformowała Spółkę, że usługi te sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 55.5 - Usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem czy można odliczyć podatek wynikający z faktury dokumentującej nabycie usług (sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55.5) związanych z przygotowaniem posiłków podawanych w trakcie spotkania integracyjnego. Zdaniem Spółki możliwość taka istnieje pod warunkiem, że wydatki związane z organizacją przedmiotowej imprezy udokumentowane ww. fakturą stanowią koszty uzyskania przychodów. Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela - przedstawione we wniosku - stanowisko Spółki.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W art. 88 ust. 1 cyt. ustawy o VAT określone zostały przypadki, w których takie prawo nie przysługuje: Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 stanowi, że obniżenia takiego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 cyt. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Usługi gastronomiczne w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) stosowanej na potrzeby ustawy o VAT sklasyfikowane zostały w grupowaniu 55.3. Natomiast usługi, z którymi związane jest zapytanie zawarte w przedmiotowym wniosku (zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym) należą do grupowania PKWiU 55.5 - Usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych. W związku z powyższym Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie usług (sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55.5) związanych z przygotowaniem posiłków podawanych w trakcie spotkania integracyjnego pod warunkiem, że usługi te służą czynnościom opodatkowanym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz jeżeli wydatki poniesione na zakup tych usług mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl