US PM/436-11/06 - Czy umowa sprzedaży na podstawie, której podatnik nabędzie udział wynoszący 1/2 część we własności nieruchomości, która stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu US PM/436-11/06 Czy umowa sprzedaży na podstawie, której podatnik nabędzie udział wynoszący 1/2 część we własności nieruchomości, która stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 9 maja 2006 r. (wpływ do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 11 maja 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania nabycia udziału w gospodarstwie rolnym podatkiem od czynności cywilnoprawnych

postanawia

uznać jako prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2006 r. złożył Pan wniosek, który uzupełnił Pan pismem z dnia 25 maja 2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 5 czerwca 2006 r.). w sprawie udzielenia przez tut. Organ interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Wniosek dotyczy udzielenia pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

Czy umowa sprzedaży na podstawie, której nabędzie Pan udział wynoszący 1/2 część we własności nieruchomości, która stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zamierza Pan kupić udział wynoszący 1/2 część we własności niezabudowanej nieruchomości o powierzchni około 1.20.00 ha, położonej w,.., gm.,.., wydzielonej z działki Nr 9/6, w skład której zgodnie z ewidencja gruntów wchodzą wyłącznie użytki rolne i użytkowane są rolniczo.

Nie jest Pan właścicielem nieruchomości rolnych, a kupiona przez Pana nieruchomość w całości stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wyraża pogląd, iż transakcja nabycia ww. udziału będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych..

W myśl art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) zwalnia się od podatku między innymi przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności nabywane grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Natomiast zgodnie z treścią art. 2 ust 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym (czyli gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Reasumując powyższe, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl