US.PDOF/415/8/04 - Wydatki poniesione na remont mieszkania komunalnego, które zostało wykupione przez żonę podatnika

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 16 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Ropczycach US.PDOF/415/8/04 Wydatki poniesione na remont mieszkania komunalnego, które zostało wykupione przez żonę podatnika

Pytanie podatnika

Komu w świetle obowiązujących przepisów ustawy przysługuje ulga remontowa w przypadku, gdy w miesiącu sierpniu 2003 r. żona podatnika wykupiła na własność mieszkanie komunalne, w którym obecnie mieszka? Na poczet remontu tego mieszkania zostały poniesione wydatki, a faktury zakupowe zostały wystawione na imię i nazwisko oraz adres stałego zameldowania podatnika, istnieje wspólność majątkowa w małżeństwie.

Odpowiedź

Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 18 lutego 2004 r. (data wpływu 19 lutego 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia wydatków poniesionych na remont mieszkania komunalnego, które zostało wykupione przez żonę podatnika w sierpniu 2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:

- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),

- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),

- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),

- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

- własność,

- umowę użyczenia,

- umowę najmu lub dzierżawy,

- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Szczegółowe zasady łącznego opodatkowania podatników pozostających w związku małżeńskim określa art. 6 ustawy. W myśl art. 6 ust. 2 tej ustawy o podatku dochodowym, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje obowiązku wystawiania dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków na imię obojga małżonków w razie ich łącznego opodatkowania. Rozstrzygające znaczenie pod tym względem ma fakt, iż ustawa podatkowa pozwala na łączne opodatkowanie małżonków pozostających w ustawowej wspólności majątkowej, o której jest mowa w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). A więc wystawienie na nazwisko jednego z małżonków dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatków mieszkaniowych nie pozbawia drugiego małżonka prawa do dokonania stosownego odliczenia, gdy wydatkowana kwota pochodziła z majątku wspólnego małżonków. Kwestia adresu wykazanego na fakturze nie przesądza o możliwości (bądź jej braku) skorzystania z odliczenia. Podatnik może bowiem posiadać tytuł prawny do kilku budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, zaś zameldowany może być tylko w jednym miejscu.

Wysokość odliczeń od podatku z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej dotyczy, zgodnie z art. 27a ust. 10 ustawy, obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. I tak, jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

Reasumując powyższe: podatnik może skorzystać z odliczenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej pod warunkiem, że:

- jest osobą objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym,

- posiada tytuł prawny do zajmowanego budynku lub lokalu mieszkalnego, którego wydatek dotyczy,

- ponosi wydatki na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,

wydatki objęte są zakresem przedmiotowym rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788),

- poniesione wydatki dotyczą budynków lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- wydatki poniesione w roku podatkowym, za który zamierza skorzystać z ulgi,

- poniesie minimalną kwotę wydatków uprawniającą do nabycia prawa do ulgi - w latach 2003 - 2005 jest to kwota 567 zł,

- wydatki podlegające odliczeniu odpowiednio udokumentuje,

- poniesionych wydatków nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zaliczył do przychodów podlegających opodatkowaniu.

W świetle wyżej powołanych przepisów ulga remontowa przysługuje na obojga małżonków, jak i na jednego z nich. A więc stanowisko zawarte w pana piśmie z dnia 23 lutego 2004 r. (data wpływu 26 lutego 2004 r.) należy więc uznać za prawidłowe na gruncie obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl