US.Pdf-415/20/2006 - Uzyskanie dodatkowego przychodu z tytułu wykonanych usług reklamowych, marketingowych a utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Krośnie US.Pdf-415/20/2006 Uzyskanie dodatkowego przychodu z tytułu wykonanych usług reklamowych, marketingowych a utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pytanie podatnika

Czy uzyskanie dodatkowego przychodu z tytułu wykonanych usług reklamowych, marketingowych w trakcie roku podatkowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powoduje utratę warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 8, art. 21 ust. 2 pkt 2, art. 22 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), art. 14 ust. 1c-1f, art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pana z dnia 31.03.2005 r. (data wpływu do Urzędu - 3.04.2006 r.), w sprawie udzielenia informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan działalność zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie usług związanych z leśnictwem. Działalność ta opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W dniu 1.04.2006 r. zawarł pan umowę z podmiotem gospodarczym (hurtownia i gastronomia) o świadczenie usług reklamowych, marketingowych, polegających na roznoszeniu ulotek promocyjnych, wykonywaniu szyldów reklamowych, opracowywaniu i przygotowywaniu projektu graficznego ulotek.

Pana zdaniem usługi powyższe oznaczone są symbolem PKWiU 74.4 i zawarte są w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wobec powyższego, z uwagi na wykonanie czynności w zakresie reklamy z dniem 1.04.2006 r. zostaje pan wyłączony z ryczałtu i z tym dniem uzyskane przychody opodatkowane winny być na zasadach ogólnych. Natomiast na koniec roku podatkowego dokona pan złożenia zeznania na formularzu PIT-28 za okres objęty ryczałtem od stycznia do marca 2006 r. oraz zeznania na formularzu PIT-36 za okres od kwietnia do grudnia 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

W opisanym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.):

- art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e, zgodnie z którym opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

- art. 8 ust. 3, zgodnie z treścią którego, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

- art. 22 ust. 1, który stanowi, iż w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

- art. 22 ust. 2, w myśl którego w stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W ww. załączniku wymieniono w poz. 17 usługi reklamowe (zaliczane do grupy 74.4 według PKWiU). Świadczenie usług reklamy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej powoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Utrata tego prawa następuje z dniem uzyskania przychodów z tego rodzaju działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej został określony w przepisach art. 14 ust. 1c-1f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytułu do zapłaty, lub

- otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia- w pozostałych przypadkach.

Reasumując - według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, przychód z tytułu wykonania usług reklamy uzyskał pan w dniu 1.04.2006 r., a zatem od tego dnia obowiązany był pan zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest pan obowiązany do złożenia zeznania według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za okres od stycznia do marca 2006 r. w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego. Z kolei w oparciu o przepis art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych winien pan złożyć zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - w tym przypadku za okres od kwietnia do grudnia 2006 r. do dnia 30 kwietnia roku następującego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl