US.PDa-406/7/05 - Dofinansowanie czesnego przyznawane przez pracodawcę nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Sanoku US.PDa-406/7/05 Dofinansowanie czesnego przyznawane przez pracodawcę nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pytanie podatnika

Czy dopłaty do czesnego dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek płatnika - Z. z dnia 25.02.2005 r., złożony do tut. organu podatkowego w dniu 2.03.2005 r., uzupełniony pismem z dnia 10.03.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, dotyczącej pytania: czy dopłaty do czesnego dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 2.03.2005 r. wpłynęło do tut. organu podatkowego pismo złożone przez płatnika - Z. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dopłat do czesnego dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z art. 168 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) podanie powinno zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych, które należy przedstawić w złożonym piśmie. Złożone przez płatnika pismo nie zawierało wskazania, czy stanowi ono zapytanie w trybie art. 14a § 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, jak również nie zawierało wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku wyznaczył płatnikowi termin siedmiu dni do usunięcia braków w złożonym piśmie. Wezwanie zostało doręczone w dniu 7.03.2005 r. W dniu 11.03.2005 r. w odpowiedzi na powyższe wezwanie do tut. organu podatkowego wpłynęło pismo, w którym płatnik informuje, iż pismo złożone do tut. organu podatkowego w dniu 2.03.2005 r. należy traktować jako zapytanie o stosowanie przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż płatnik dokonywał dopłat do czesnego dla studiujących nauczycieli, od których pobierał podatek dochodowy od osób fizycznych, uznając iż tego rodzaju wypłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Z powyższym postępowaniem nie zgadzają się nauczyciele, twierdząc, iż niesłusznie został pobrany podatek od czesnego. W związku z powyższym płatnik występuje o udzielenie odpowiedzi na zapytanie: czy dopłaty dla podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe nauczycieli podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po dokonaniu analizy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 cyt. na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Przepisami regulującymi możliwość przyznania nauczycielom dopłaty do czesnego lub innych świadczeń są:

- art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), który stanowi: "nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn",

- art. 70a ust. 1 cyt. ustawy który stanowi: "w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2",

- § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430), zgodnie z którym ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 1, dofinansowuje się w części lub w całości m.in.:

* opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,

* opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle powyższego, skoro dofinansowanie czesnego przyznawane przez pracodawcę nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego udzielane jest na podstawie powołanych wyżej przepisów, to na mocy cyt. art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy podatkowej zwolnione jest od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nadmienić należy, iż pomimo uchylenia z dniem 1.01.2004 r. punktu 86 w art. 21 ust. 1 ustawy, zwalniającego z podatku dochodowego dopłaty do czesnego dla studiującego nauczyciela finansowane ze środków budżetowych, dopłaty te nadal korzystają ze zwolnienia od podatku, lecz na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż dołączonych do wniosku załączników nie poddawano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców, jeżeli jednak wnioskodawcy zastosują się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja była by niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawców i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl