US-PD-I/415-20/04 - Opodatkowanie przychodów lekarzy z tytułu zawartej z gminą umowy o wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Legnicy US-PD-I/415-20/04 Opodatkowanie przychodów lekarzy z tytułu zawartej z gminą umowy o wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności

Pytanie podatnika Jak zakwalifikować przychody osiągane przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą - prywatną praktykę lekarską z tytułu zawartej z gminą umowy o dzieło, której przedmiotem jest wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w ramach działania Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Stosownie do treści art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) starosta (oznacza to także zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy prezydenta miasta na prawach powiatu) w ramach zadań z zakresu administracji rządowej powołuje i odwołuje powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, po uzyskaniu zgody wojewody. Powiatowy zespół działający w mieście na prawach powiatu może być nazwany "miejskim zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności". Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio - art. 6a ust. 3 ustawy.

Korzystając z delegacji zawartej w art. 6c ust. 9 powołanej wyżej ustawy Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej rozporządzeniem z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328) określił m. in. szczegółowe zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz o wskazaniach do ulg i uprawnień, tryb postępowania przy orzekaniu, skład i sposób powoływania i odwoływania członków zespołów orzekających, a także sposób działania tych zespołów.

Tak więc zgodnie z § 2 rozporządzenia, powiatowe zespoły jako pierwsza instancja wydają orzeczenia o:

1. niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia;

2. stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia;

3. wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy, o których mowa w art. 5 i 62 ustawy.

Członków powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, którymi są także lekarze powołuje, co wynika z treści § 18 ust. 1 i 3 rozporządzenia, starosta (prezydent miasta) na wniosek przewodniczącego powiatowego zespołu.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik prowadzi aktualnie działalność gospodarczą - prywatną praktykę lekarską, w ramach której wykonuje na specjalistycznej aparaturze badania densytometryczne na rzecz publicznych i niepublicznych ZOZ - ów oraz na rzecz ludności. Działalność ta, wg złożonego pisma, klasyfikowana jest według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w podkategorii 85.12.12 - konsultacje i leczenie prowadzone przez chirurgów i innych lekarzy specjalistów. W miesiącu styczniu bieżącego roku podatnik zawarł umowę o dzieło z gminą zobowiązując się na jej podstawie do wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Podpisując umowę podatnik wszedł w skład Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, gdyż przedmiot zawartej umowy cywilnoprawnej stanowi orzekanie dla, i w imieniu terenowego organu administracji publicznej.

Według wyrażonego w zapytaniu własnego stanowiska w sprawie wykonywane w ramach umowy o dzieło usługi są klasyfikowane w dziale 75 PKWiU - usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Usługi takie nie są wykonywane w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika wynagrodzenia wynikające z zawartej z gminą umowy są przychodami, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodami, których źródłem jest zlecenie wykonania czynności przez organ administracji samorządowej w związku z postępowaniem administracyjnym i mogą być rozliczane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

W myśl art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle powyższego, uzyskiwane przez podatnika przychody z tytułu orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w ramach działania Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jako przychody wynikające z wykonywania określonych czynności zleconych na podstawie właściwych przepisów (przytoczonych na wstępie) przez organ administracji samorządowej należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia dla takiej kwalifikacji pozostaje przy tym okoliczność prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej - prywatnej praktyki lekarskiej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 13 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 6, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru. W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1 są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1 oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (stosownie do postanowień ust. 2 art. 42. Dochody wynikające z tej informacji winien podatnik wykazać, obok innych dochodów podlegających opodatkowaniu, jeżeli takie uzyska w roku podatkowym, w złożonym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zeznaniu podatkowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl