US-PD-I/414-45/04 - Odsetki od kredytu udzielonego przez bank osobie fizycznej „na dowolny cel” przeznaczonego na zakup środka trwałego (lokalu użytkowego) jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Legnicy US-PD-I/414-45/04 Odsetki od kredytu udzielonego przez bank osobie fizycznej „na dowolny cel” przeznaczonego na zakup środka trwałego (lokalu użytkowego) jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki od kredytu, udzielonego przez bank osobie fizycznej "na dowolny cel", który został przeznaczony na zakup środka trwałego (lokalu użytkowego).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że:

- wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,

- ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,

- wydatki te nie mogą znajdować się w tej grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Brzmienie powołanych wyżej przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji, czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe, pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa (co znajduje odzwierciedlenie przez uwzględnienie ich w ewidencji środków trwałych).

Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczony na prowadzoną działalność gospodarczą, to uznać należy, iż również poniesione przez pożyczkobiorcę (kredytobiorcę) odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 updof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji, zatem w przypadku wykorzystania pożyczki (kredytu) na zakup środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania, podwyższają wartość środka trwałego ustaloną dla celów amortyzacji, natomiast płacone po tym okresie są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl