US.PD/423-45/WC/05 - Jednostki prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2005 r. Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie US.PD/423-45/WC/05 Jednostki prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego.

"(...) Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przy ustalaniu podstawy opodatkowania od dochodu, ustalonego zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1 tej ustawy, odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu, darowizna musi spełniać dwie kumulatywne przesłanki. Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. nr 96, poz. 873 ze zm.) preferowanymi przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny są m.in. nauka, edukacja, oświata i wychowanie, ratownictwo i ochrona ludności, pomoc społeczna, ochrona i promocja zdrowia.

Beneficjentami przekazywanych darowizn nie muszą być jednostki posiadające status organizacji pożytku publicznego. Mogą być nimi zatem np. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku) oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Beneficjenci muszą natomiast prowadzić działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Wymienione przez spółkę: szkoła publiczna, państwowy dom dziecka, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (szpitale), jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, nie należą do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Pomimo realizacji zadań wymienionych w art. 4 tej ustawy, darowizny na rzecz tych podmiotów nie podlegają więc odliczeniu od dochodu.

W przypadku szpitali nienależących do jednostek sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku istnieje możliwość odliczenia przez spółkę darowizny, stosownie do art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dotyczy to również ochotniczej straży pożarnej, która stosownie do art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.) funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach, a jej zadania i organizację określa statut. Należy więc do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 pkt 19 tej ustawy. Zatem darczyńca na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma możliwość odliczenia od dochodu darowizn dokonanych na rzecz tej organizacji oraz szpitali nienależących do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w artykule 7a ust. 1 tej ustawy.

Stosownie do art. 18 ust. 1c odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/53