US/PD/415/T-58/17/04 - Możliwość indywidualnego ustalenia stawek amortyzacyjnych dla używanego samochodu nabytego w drodze darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 kwietnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Tychach US/PD/415/T-58/17/04 Możliwość indywidualnego ustalenia stawek amortyzacyjnych dla używanego samochodu nabytego w drodze darowizny.

Zgodnie z przepisem art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.) podatnicy (...) mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy dla środków transportu, w tym samochodów osobowych o których mowa w art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. samochodów, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Samochód stanowiący środek trwały uznaje się, zgodnie z art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem pojazd był wykorzystywany przez co najmniej 6 miesięcy. W praktyce powyższa definicja oznacza, że:

*

na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że przed nabyciem przez niego tego pojazdu był on używany przez co najmniej 6 miesięcy, przy czym bez znaczenia jest jego stopień zużycia oraz na jakie cele był używany - czy do działalności gospodarczej, czy też prywatnie; odpowiednim dowodem mogą być np. dowody potwierdzające nabycie pojazdu przez poprzedniego właściciela oraz jego oświadczenie o użytkowaniu samochodu przez co najmniej 6 miesięcy lub kopia ewidencji środków trwałych

*

użycie określenia "przed nabyciem" oznacza jakiekolwiek przeniesienie własności np. kupno, nabycie w drodze darowizny lub spadku.

Podsumowując, dla zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji konieczne jest, obok uznania środka trwałego za używany, aby został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych przez danego podatnika po raz pierwszy.

Jeżeli przedstawione wyżej warunki zostaną spełnione, to nie ma przeszkód do naliczania amortyzacji przy zastosowaniu stawki indywidualnej uwzględniającej minimalny okres amortyzacji, który dla samochodów nie może być krótszy niż 30 miesięcy (2,5 r.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl