US.PD/415-6/AB/06 - Opodatkowanie zwrotu kosztów przejazdu pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby pracodawcy i z powrotem oraz diet, ryczałtów za noclegi i zwrotu kosztów podróży służbowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2006 r. Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie US.PD/415-6/AB/06 Opodatkowanie zwrotu kosztów przejazdu pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby pracodawcy i z powrotem oraz diet, ryczałtów za noclegi i zwrotu kosztów podróży służbowej

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 9 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 13 marca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów przejazdu pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby pracodawcy i z powrotem oraz diet, ryczałtów za noclegi i zwrotu kosztów podróży służbowej

postanawia uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Pismem z dnia 9 marca 2006 r. Przedsiębiorstwo Budowlane "I." Sp. z o.o. w Iławie złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, iż w związku z wzrostem przyjętych do realizacji robót na terenie Olsztyna i podpisaniem kontraktu w Ż. Spółka musi skierować do pracy na te budowy pracowników, którzy mieszkają w okolicach J., S. i R.. W treści umów o pracę z tymi pracownikami zapisano, iż miejscem wykonywania pracy jest teren działalności Spółki, a stałym miejscem świadczenia pracy jest I.. Pracownicy ci obecnie dojeżdżając do pracy do I., otrzymują bilety miesięczne PKP lub PKS, których wartość wliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od dnia 1 kwietnia 2006 r., po przesunięciu na budowy w O. lub Ż., pracownicy ci, w ramach polecenia wyjazdu służbowego (delegacji służbowej) otrzymują zwrot kosztów podróży na trasie I.-O. lub I.-Ż., w przypadku, gdy pracodawca nie zapewnia przewozu samochodem służbowym, diety, należne zgodnie z obowiązującymi przepisami i ryczałt za nocleg, w przypadku, gdy Spółka nie zapewni pracownikom noclegu.

Zdaniem Spółki:

1.

zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania pracownika do I. i z powrotem należy wliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

2.

diety, ryczałty za noclegi oraz zwrot kosztów podróży na trasie I.-O. lub I.-Ż. są, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się do przedstawionych przez Spółkę zagadnień, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

1)

Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju odsetki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z treści tego przepisu wynika, że przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są m.in. także inne wypłaty i świadczenia. Wobec tego, finansowanie przez pracodawcę biletów miesięcznych dla pracowników jest świadczeniem, którego wartość stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie należy stwierdzić, że tego rodzaju świadczenia nie zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy tego artykułu zwalniają od podatku jedynie:

a.

wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy,

b.

wartość świadczeń z tytułu realizacji uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów - art. 21 ust. 1 pkt 85 ustawy,

c.

zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw - art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy.

2)

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji podróży służbowej. Podróż służbową definiuje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). W art. 775 § 1 tej ustawy określono, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Natomiast stałe miejsce pracy powinno zostać określone w umowie o pracę, na podstawie art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

a)

podróży służbowej pracownika,

b)

podróży osoby niebędącej pracownikiem

-

do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Ograniczenia co do wysokości diet i innych należności z tytułu podróży służbowej na terenie kraju zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na terenie kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).

Na podstawie ww. przepisów oraz przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, że Spółka prawidłowo wlicza do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość biletów miesięcznych przekazanych pracownikom na dojazd do Iławy i z powrotem. Zaś należności z tytułu podróży służbowej na terenie kraju, określonej przez pracodawcę w "poleceniu wyjazdu służbowego" (diety, ryczałty za noclegi oraz zwrot kosztów podróży), są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości określonej w wyżej cytowanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Wobec powyższego organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu, Plac Jagiellończyka 5, 82-300 Elbląg), za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowa.

Zażalenie powinno zawierać elementy zawarte w art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl