US.PD/415-20/ER/04 - Obowiązek opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US.PD/415-20/ER/04 Obowiązek opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność

Pytanie podatnika - dotyczy obowiązku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność wraz z odsetkami.

Odpowiadając, w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2004 r., na zapytanie z dnia 29 grudnia 2004 r. złożone do Urzędu Skarbowego w Olsztynie w dniu 30 grudnia 2004 r., przekazane do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przy piśmie z dnia 3 stycznia 2005 r. znak: US.VI/I-410-3-VIII/05, następnie przesłane do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w dniu 24 stycznia 2005 r. (uzupełnione w dniu 1 lutego br.), dotyczące obowiązku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność wraz z odsetkami, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma wynika, iż Bank w celu zabezpieczenia kredytu, zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.) może ustanowić od dłużnika lub osoby trzeciej zabezpieczenie w postaci kaucji w formie pieniężnej. Jednocześnie po całkowitej spłacie zadłużenia w określonym terminie Bank jest zobowiązany zwrócić przedmiotową kaucję wraz z wynagrodzeniem, tj. odsetkami za okres dysponowania kaucją znajdującą się na rachunku Banku, a nie dłużnika.

Bank ma wątpliwości w zakresie odpowiedniej kwalifikacji odsetek wypłaconych klientom z tytułu korzystania przez Bank z przejętej kaucji na gruncie przepisów podatkowych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Banku zwracając klientowi kaucję wraz z odsetkami nie jest on zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty odsetek na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), gdyż wypłacone odsetki są przychodami z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy. Natomiast zgodnie z art. 42a ustawy Bank jest zobowiązany do sporządzenia informacji o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach (PIT-8C) w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym i przekazać ją do właściwego Urzędu Skarbowego i dla podatnika.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie podziela stanowisko Banku w sprawie zaliczenia w 2004 r. wypłaconych klientowi odsetek za okres korzystania z kaucji zabezpieczającej wierzytelność Banku do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Tym bardziej, iż celem ustanowienia przez Bank kaucji było zabezpieczenie wierzytelności Banku, a nie oszczędzanie, przechowywanie lub inwestowanie. Ponadto środki pieniężne przekazane Bankowi w momencie ustanowienia kaucji stanowiły własność Banku i klient nie miał uprawnień do skutecznego żądania zwrotu kaucji do momentu spłaty zadłużenia, a zatem wynagrodzenie za okres korzystania z ww. kaucji zabezpieczającej nie stanowi dla klienta przychodu z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Z uwagi na powyższe Bank nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej kwoty odsetek od zwróconej kaucji, natomiast zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Bank jest zobowiązany do sporządzenia informacji wg ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (druk PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl