US.IX/443-85/HM/04 - Zbycie udziału w niewydzielonych częściach działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z lokalami użytkowymi - opodatkowanie podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-85/HM/04 Zbycie udziału w niewydzielonych częściach działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z lokalami użytkowymi - opodatkowanie podatkiem VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na pismo z dnia 6 września 2004 r. (znak: FN.II/13-0717/04/2004) w sprawie opodatkowania zbycia udziału w niewydzielonych częściach działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z lokalami użytkowymi, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania niewyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy). Jeżeli zatem chodzi o stawkę podatku VAT (również zwolnienie od podatku), to sprzedaż gruntu wraz z budynkiem opodatkowana jest stawką właściwą dla budynku.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem (...). Zgodnie natomiast z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Ponadto w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT ustawodawca postanowił, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Definicję "towaru używanego" w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części zawarto w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT. Zgodnie z tą regulacją przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.

Zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Reasumując, biorąc pod uwagę powyższe przepisy, organ podatkowy stwierdza, że:

*

w przypadku zbycia udziału w niewydzielonych częściach działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym (w części przeznaczonej na cele mieszkalne) zastosowanie może mieć zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub opodatkowanie stawką 7-procentową na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy VAT (zarówno w odniesieniu do budynku, jak i do gruntu, pod warunkiem, że budynki te są z gruntem trwale związane),

*

w przypadku zbycia udziału w niewydzielonych częściach działki zabudowanej budynkiem w części zajętej przez lokale użytkowe zastosowanie może mieć zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy pod warunkiem, że nieruchomość zabudowana spełnia definicję towaru używanego, dostawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie zachodzą okoliczności określone w art. 43 ust. 6 ustawy; w przeciwnym przypadku dostawa taka podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22-procentową.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl