US.IX/443-35/HM/06 - Odliczenie podatku naliczonego przez gminę od zakupu sprzętu nieodpłatnie przekazanego jednostce edukacyjnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-35/HM/06 Odliczenie podatku naliczonego przez gminę od zakupu sprzętu nieodpłatnie przekazanego jednostce edukacyjnej

Pytanie podatnika

Możliwość odliczenia podatku naliczonego przez gminę od zakupu sprzętu i wyposażenia przekazanego następnie nieodpłatnie jednostce edukacyjnej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z dna 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 10.06.2006 r. znak FN.II/13-0719/18/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 20.07.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Gmina przystąpiła do realizacji programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych", w ramach którego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje zakup sprzętu i wyposażenia dla potrzeb dzieci i młodzieży przebywającej w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych. Ww. zakup zostanie nieodpłatnie przekazany do użytkowania Specjalnym Ośrodkom Szkolno-Wychowawczym, które są jednostkami budżetowymi Gminy, nie posiadają osobowości prawnej i jako jednostki edukacyjne są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT.

Zgodnie z art. 5a ust. 1 i 2 pkt 2 oraz art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) oraz na podstawie art. 91 i art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 42, poz. 1592 ze zm.), Gmina ma obowiązek finansować działanie ww. jednostek.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości odliczenia podatku naliczonego od przedmiotowych zakupów. Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przeznaczenie zakupu znane jest już w momencie jego dokonywania, to posiłkując się przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zakup ww. towarów nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę. Podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści tego przepisu wynika, iż:

- prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego,

- przysługuje jedynie podatnikowi,

- podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego może skorzystać lub nie,

- prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny, dla ustalenia i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest dokonanie w szczególności analizy pod katem istnienia związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, za wyjątkiem określonych przypadków, w których czynności nieodpłatnego przekazania towarów i nieodpłatnego świadczenia usług, zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu (art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT). W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organizacji stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, jak również wskazanie przez niego przepisów nakładających na Wnioskodawcę obowiązek finansowania działalności specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, zdaniem tut. organu podatkowego nieodpłatne przekazanie na rzecz ww. jednostek sprzętu i wyposażenia dla potrzeb dzieci i młodzieży przebywającej w tych ośrodkach, związane jest z działalnością prowadzoną przez Gminę jako organu samorządu terytorialnego i w świetle ww. przepisów ustawy o VAT nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu stwierdza, iż z uwagi na to, że wyżej wymienione czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jak również z uwagi na fakt odpowiedniego zakwalifikowania zakupów jako służące czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu już w momencie ich dokonania, Jednostce nie przysługuje prawo do rozliczenia (odzyskania) na gruncie ustawy o podatku VAT kwot podatku naliczonego zawartego w zakupach sprzętu i wyposażenia finansowanego częściowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl