US.IX/443-14/HM/06 - Usługi stołówek szkolnych - zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 19 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-14/HM/06 Usługi stołówek szkolnych - zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 22 lutego 2006 r. znak Fn-313/2/02/06, uzupełnionego pismem z dnia 29 marca 2006 r. znak Fn-313/5/03/06, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 24 lutego 2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach Zespołu Szkół funkcjonują szkoła podstawowa - dział 80101, gimnazjum - dział 80110 oraz świetlica szkolna - dział 85401. W stołówce szkolnej zatrudnia się szefa kuchni i intendentkę. Przy sporządzaniu posiłków pomagają uczniowie warsztatów szkolnych przy szkole gastronomicznej. Zgodnie z zawartą umową pomoc przy sporządzaniu posiłków jest odpłatna. Podatnik usługi stołówkowe świadczy w ramach swojej działalności statutowej wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników. Na odpłatność składa się kwota wsadu do kotła oraz marża, z której pokrywane są wydatki związane z funkcjonowaniem stołówki (konserwacja sprzętu, zakup środków BHP, czystości).

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy tego, czy w świetle opisanej sytuacji ww. usługi podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako usługi edukacyjne.

Strona w chwili obecnej jest podatnikiem podatku VAT i odprowadza należny podatek w wysokości 7%. W piśmie uzupełniającym z dnia 29 marca 2006 r. Strona stwierdziła, iż Szkoła prowadzi działalność, która w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowana została pod symbolem PKWiU 80.10.12-00.10 "Usługi obowiązkowego szkolnictwa podstawowego". W ramach usług edukacyjnych, obok nauczania, świadczone są też usługi innego rodzaju (m.in. prowadzenie stołówki szkolnej dla uczniów i pracowników szkolnych) wynikające z zadań statutowych szkoły. W stołówce szkolnej sporządza się i sprzedaje obiady tylko uczniom i pracownikom jednostki. Obiady nie są sprzedawane osobom z poza szkoły.

Zdaniem Wnioskodawcy usługi świadczone w stołówce szkolnej dla dzieci podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako usługi edukacyjne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę w piśmie z dnia 29 marca 2006 r.

Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

1.

sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;

2.

sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Zgodnie z postanowieniami art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do tej ustawy. Natomiast w poz. 7 załącznika Nr 4 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji".

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU. Według opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły podstawowej, mieści się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.10 - Usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych.

W związku z tym usługi stołówkowe zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 80, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz. 7 załącznika Nr 4 do ustawy).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu zauważa jednak, że powyższej interpretacji dokonał w oparciu o podany przez Stronę symbol PKWiU na ww. usługi, które jej zdaniem można zaliczyć do symbolu PKWiU 80.10.12-00.10. Nie mniej jednak organ podatkowy nie jest organem właściwym do dokonywania klasyfikacji statystycznych towarów i usług. Organem właściwym jest Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. W związku z tym za prawidłową klasyfikację towarów i usług całkowitą odpowiedzialność ponosi wyłącznie podmiot gospodarczy. Wobec czego w przypadku wątpliwości, czy istotnie świadczone usługi stołówkowe można zakwalifikować do symbolu PKWiU 80, Strona powinna zwrócić się o opinię do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl