US IV/III/443-62/05 - Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a obowiązek podatkowy w podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US IV/III/443-62/05 Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a obowiązek podatkowy w podatku VAT

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki jawnej prowadzonego przedsiębiorstwa: nieruchomości, środków trwałych, wyposażenia oraz surowców należy rozliczyć podatek VAT wg art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.06.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18.08.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie - czy w przypadku wniesienia aportem do spółki jawnej prowadzonego przedsiębiorstwa: nieruchomości, środków trwałych, wyposażenia oraz surowców należy rozliczyć podatek VAT wg art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług

uznaje stanowisko Wnioskodawcy w ww. sprawie za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17.06.2005 r. (data wpływu do US 20.06.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18.08.2005 r., zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie - czy w przypadku wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa prowadzonego przez Pana jako osobę fizyczną należy rozliczyć podatek VAT wg art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że najpierw wniesie Pan aportem do spółki jawnej swoje przedsiębiorstwo w postaci: nieruchomości, środków trwałych, wyposażenia oraz surowców, a następnie zaprzestanie Pan wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spółkę utworzą cztery osoby fizyczne, w tym Pan. Spółka jawna będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co Pan.

Pana zdaniem - w związku z likwidacją działalności z powodu wniesienia przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie jest Pan zobowiązany do opodatkowania podatkiem VAT remenentu likwidacyjnego, na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po wniesieniu do spółki jawnej swojego przedsiębiorstwa zaprzestanie Pan wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi remanent likwidacyjny, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od remanentu likwidacyjnego na podstawie cyt. art. 14 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl