US IV/III/443-100/05 - Sprzedaż nieruchomości jako jednorazowa czynność.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US IV/III/443-100/05 Sprzedaż nieruchomości jako jednorazowa czynność.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21 listopada 2005 r. (uzupełnionego pismem z dnia 29 grudnia 2005 r. i 14 lutego 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie - opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami przeznaczonymi na cele mieszkalno-rekreacyjne, uznaje Pani stanowisko za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 21.11.2005 r. (data wpływu 24.11.2005 r.), uzupełnionym pismami z dnia 29.12.2005 r. (data wpływu 02.01.2006 r.) i z dnia 14.02.2006 r. (data wpływu 17.02.2006 r.) zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami przeznaczonymi na cele mieszkalno-rekreacyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że była Pani podatnikiem podatku od towarów i usług od 01.03.1998 r. do 31.12.2005 r. (VAT-Z z dnia 06.01.2006 r.). W dniu 08 czerwca 1998 r. zakupiła Pani nieruchomość zabudowaną obiektami przeznaczonymi na cele mieszkalno-rekreacyjne (trzy budynki hotelowe oraz budynek magazynowo-gospodarczy) na podstawie umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym (Rep.A Nr 4138/98) na cele prywatne. W dniu 08 czerwca 1998 r. przeznaczyła Pani przedmiotową nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności. Nieruchomość ta nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, nie była amortyzowana. Przy zakupie przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W trakcie użytkowania nie ponosiła Pani wydatków na jej ulepszenie. Do dnia likwidacji działalności gospodarczej, tj. do 31.12.2005 r., nie sprzedała Pani tej nieruchomości.

W przeszłości nie sprzedawała Pani innych nieruchomości i nie planuje Pani w przyszłości zbywać innych posiadanych nieruchomości. Jest Pani właścicielką lokalu mieszkalnego w Olsztynie oraz działki rolnej o powierzchni ok. 0,0960 ha.

Zdaniem Pani - przy sprzedaży powyższej nieruchomości nie powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. dostawa tej nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Tut. Organ nie podziela Pani stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Aby dostawa nieruchomości podlegała opodatkowaniu musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizycznej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast ust. 2 tego przepisu definiuje pojęcie działalności gospodarczej, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotową nieruchomość nabyła Pani do celów prywatnych, aczkolwiek od dnia zakupu wykorzystywała ją Pani do prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże nieruchomość ta nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, nie była amortyzowana, nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego. Do dnia likwidacji działalności nie została sprzedana. Zatem w momencie sprzedaży przedmiotowa nieruchomość będzie Pani osobistą własnością. W przeszłości nie dokonywała Pani sprzedaży innych nieruchomości oraz nie planuje Pani w przyszłości dokonywać dostawy innych nieruchomości.

W tych okolicznościach, jeżeli nieruchomość tę sprzeda Pani w całości jednemu nabywcy, transakcja sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl