US IV/I/443-84/05 - Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wysyłkowej sprzedaży książek i czasopism na zasadzie przekazania w komis; dowody właściwe dla uznania, że ww. transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US IV/I/443-84/05 Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wysyłkowej sprzedaży książek i czasopism na zasadzie przekazania w komis; dowody właściwe dla uznania, że ww. transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Pytanie podatnika

1) moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku transakcji przedstawionej we wniosku,

2) moment wystawienia faktury,

3) dowody właściwe dla uznania, że transakcja, o której mowa w zapytaniu, jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów,

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - jednolity tekst ustawy) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.07.2005 r. (data wpływu do US 07.07.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach:

- momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku transakcji przedstawionej we wniosku,

- momentu wystawienia faktury,

- dowodów właściwych dla uznania, że transakcja o której mowa w zapytaniu, jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów,

nie podziela poglądów Wnioskodawcy w w/w sprawach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi sprzedaż książek (o symbolu PKWiU 22.11) i czasopism (o symbolu PKWiU 22.13). Sprzedaż tę prowadzi wysyłkowo w kraju do księgarni oraz do hurtowni na zasadzie konsygnacji (przekazanie w komis). Dokumentem przekazania w komis jest WZ.

W momencie sprzedaży książek i czasopism przekazywany jest Wnioskodawcy raport sprzedaży, według którego Wnioskodawca wystawia fakturę.

Strona jest podatnikiem VAT UE i zamierza przeprowadzić transakcję wewnątrzwspólnotową z hurtownią w Niemczech (podatnik VAT UE) polegającą na przekazaniu książek w komis - sprzedaż tych książek będzie trwała ok. 2-3 lat.

Zapytanie Wnioskodawcy dotyczy:

- momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku przedstawionej transakcji,

- momentu wystawienia faktury,

- dowodów właściwych dla uznania, że transakcja o której mowa w zapytaniu, jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 i 2) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży wydawnictw i wystawienia faktury.

Ad. 3) dowodem właściwym dla uznania, że transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest faktura. Dokumentem zaś według którego można przekazać towar w komis jest WZ (wydanie zewnętrzne).

Tut. Organ nie podziela poglądów Wnioskodawcy w ww. sprawach.

Zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Przepis ten jednak nie ma zastosowania gdy ma miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

W świetle art. 13 ust. 2 pkt 1 cyt. wyżej ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Art. 13 ust. 6 ustawy stanowi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym wydanie przez Stronę (komitenta) książek niemieckiemu komisantowi (podatnikowi VAT UE) jest wewnątrzwspólnotową dostawą towaru.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Zatem komitent w ciągu 7 dni od dnia wydania książek komisantowi winien wystawić fakturę VAT.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Stosownie do art. 20 ust. 2 ustawy w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W myśl art. 42 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W myśl art. 42 ust. 3 ww. ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe, (...), - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi;

2) kopia faktury;

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunków;

- zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Stosownie do art. 42 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;

2) adres pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3) określenie towarów i ich ilości;

4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Zatem dostawa, o której mowa w zapytaniu winna być udokumentowana dowodami wymienionymi w art. 42 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, a w przypadku wywozu wydawnictw bezpośrednio przez wnioskodawcę lub przez komisanta, przy użyciu własnego środka transportu Stowarzyszenia lub komisanta, Stowarzyszenie oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinno posiadać dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 4.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl