US IV/I/443-66/05 - Organizowanie szkoleń - opodatkowanie podatkiem VAT

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US IV/I/443-66/05 Organizowanie szkoleń - opodatkowanie podatkiem VAT

Pytanie podatnika

Czy usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 80.42.20-00.00 - " Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia"- są zwolnione od podatku od towarów i usług,

- czy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupach usług gastronomicznych i noclegowych, które następnie będą refakturowane.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 23.05.2005 r. (data wpływu 25.05.2005) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie:

1) czy usługi szkoleniowe sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.42.20.-00.00 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług -uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe,

2) prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupach usług gastronomicznych i noclegowych - uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10.05.2005 r. uzupełnionym pismem z 23.05.2005 (data wpływu 25.05.2005), Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach:

1) czy usługi szkoleniowe sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.42.20.-00.00 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług,

2) czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupach usług gastronomicznych i noclegowych.

Z przedmiotowego wniosku wynika, że Ośrodek zamierza prowadzić szkolenia informatyczne dla nauczycieli w ramach projektu " Pracownie komputerowe dla szkół". Usługi te Strona zaklasyfikowała wg PKWiU do grupowania 80.42.20-00.00 - "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia". W ramach umowy na ww. szkolenia Strona zapewniać będzie uczestnikom kursu wyżywienie oraz noclegi. Wydatki poniesione przy nabywaniu usług gastronomicznych i noclegowych, sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 55 - " Usługi hoteli i restauracji" - Strona zamierza refakturować. Strona nie świadczy usług turystyki.

Zdaniem Strony:

Ad. 1) usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 80.42.20-00.00 - " Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia" - są zwolnione od podatku od towarów i usług,

Ad. 2) będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupach usług gastronomicznych i noclegowych, które następnie będą refakturowane.

Tut. Organ:

- podziela pogląd Strony w sprawie przedstawionej w punkcie 1,

- nie podziela poglądu Strony w sprawie przedstawionej w punkcie 2.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w tym- wymienione w pozycji 7 oznaczone symbolem PKWiU ex 80, usługi w zakresie edukacji.

Zatem, świadczenie usług szkoleniowych zaklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 80.42.20-00.00 jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy.

Z kolei, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a cyt. wyżej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, w wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie.

W świetle art. 88 ust. 1 pkt 4a, Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług gastronomicznych i noclegowych, albowiem Strona nie świadczy usług turystyki, o których mowa w wyżej cytowanym przepisie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl