US.IV-443/68/2004/VAT - Zbycie lokalu użytkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Puławach US.IV-443/68/2004/VAT Zbycie lokalu użytkowego

Pytanie podatnika

Gmina jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem lecznicy weterynaryjnej, przy czym podstawą nabycia własności przedmiotowej nieruchomości była decyzja komunalizacyjna z dnia 13 września 1994 r. Wojewody Lubelskiego. Budynek znajdujący się na nieruchomości jest sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako budynek mieszkalny. W budynku znajdują się dwa lokale mieszkalne oraz jeden lokal użytkowy. Lokale mieszkalne zostały już sprzedane łącznie z udziałem w nieruchomości gruntowej, zaś lokal użytkowy jest obecnie nie używany. Procentowy udział nieruchomości gruntowej i częściach składowych budynku, lokalu użytkowego podlegającego zbyciu, wynosi 41,47%. W momencie nabycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej Gminie nie przysługiwało prawo odliczenia podatku od towarów i usług. Czy przy zbyciu lokalu użytkowego będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika opisanej w zapytaniu z dnia 4 października 2004 r., nr Fn 3551/59/2004, które wpłynęło dnia 6 października 2004 r. Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Art. 43 ust. 6 ww. ustawy stanowi natomiast, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach dostawa lokalu użytkowego razem z gruntem podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu jednaj stawki VAT lub jest zwolniona od VAT. Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach będzie zgodne ze stanowiskiem podatnika, czyli przedmiotowa dostawa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ale tylko w sytuacji gdy nie zachodzi przypadek określony w cyt. wyżej art. 43 ust. 6 ustawy. Jeśli zachodzi taki przypadek to dostawa podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 22% - art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl