US III 443-P/3/2006/KH - Czy brak numerów rejestracyjnych samochodów na fakturach uniemożliwia odliczenie VAT od paliwa?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Głownie US III 443-P/3/2006/KH Czy brak numerów rejestracyjnych samochodów na fakturach uniemożliwia odliczenie VAT od paliwa?

"(...) Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT dokonaną mocą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 90, poz. 756) podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przy nabyciu paliwa do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub do innych pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu,

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą cześć przeznaczoną do przewozu ładunków,

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielone elementy pojazdu,

5) przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy,

6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Przy czym zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, spełnienie określonych w punktach od 1 do 4 wymagań powinno być stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz właściwą adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o spełnieniu tych wymagań.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania reguluje § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798).

Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, stosownie do § 9 ust. 5 cyt. wyżej rozporządzenia, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Przepisy powołanego wyżej rozporządzenia nie nakładają obowiązku wystawiania faktur na każdy tankowany samochód odrębnie, z podaniem jego numeru rejestracyjnego. Wobec powyższego, w przypadku usług ciągłych istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury VAT, obejmującej całość sprzedaży w danym miesiącu, z jednoczesnym wyszczególnieniem numerów rejestracyjnych wszystkich tankujących paliwo samochodów

W przypadku zakupu paliwa w dużych ilościach, które nie jest bezpośrednio na stacji wlewane do baków samochodów i wystawiona faktura nie posiada numeru rejestracyjnego pojazdu, odliczeniu będzie podlegała tylko ta część podatku, która związana jest z paliwem do samochodów określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.

Podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję z której wynika, jaka kwota podatku od zakupionego paliwa podlega odliczeniu. Jakie dane powinna zawierać ewidencja, reguluje art. 109 ustawy VAT. Tak więc to podatnik musi dołożyć wszelkich starań by ewidencja była wiarygodna i rzetelna. Zapisy w ewidencji dla celów podatku VAT winny mieć swoje potwierdzenie w posiadanych dokumentach m. in. dotyczących gospodarki magazynowej firmy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/33